Odbory: Navýšení 1500 korun pro zdravotníky je málo

Peníze. Zdroj: Pixabay

Navýšení odměn o 1500 korun měsíčně pro zdravotníky je podle odborů nedostatečné. Chtějí sledovat kolektivní vyjednávání v jednotlivých zařízeních, pak se znovu sejdou před jednáními o úhradové vyhlášce pro rok 2021. Po jednání zástupců odborů to řekli předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

„Počkáme, jak budou pokračovat jednání o kolektivních smlouvách v jednotlivých nemocnicích a sejdeme se začátkem příštího roku, v únoru, nebo březnu,“ řekl Engel.

Podle Žitníkové ani letos nebylo ve všech nemocnicích přidáno podle nařízení vlády. Odboráři to dnes řekli i zástupcům ministerstva. „Na argumenty ministerstva, že se letos zdravotníkům přidaly tisíce korun, ti lidé reagovali, že tak to bylo jen ve fakultních nemocnicích. V akciových společnostech bylo navýšení jen o tisícovku či o dva,“ řekla.

Proto se chtějí odboráři znova sejít poté, co skončí vyjednávání o kolektivních smlouvám pro příští rok. Ani slíbených 1500 korun navíc ale podle oborů nestačí. „V době, kdy je ekonomický růst a očekává se, že průměrné mzdy a platy se budou navyšovat asi o sedm procent, tak je 1500 korun podle nás pro zdravotnictví nedostatečné,“ řekla Žitníková. Engel to označil za „políček do tváře zdravotníků“.

V únoru chtějí zástupci zdravotnických odborů zformulovat požadavky na růst platů, který budou prosazovat do jednání o úhradové vyhlášce na rok 2021. Do té ministerstvo zdravotnictví promítá výsledky dohod mezi zástupci jednotlivých segmentů zdravotní péče a zdravotními pojišťovnami. Do zdravotnictví má příští rok jít asi 320 miliard korun.

Vláda letos schválila, že většině zaměstnanců ve veřejném sektoru, včetně například lékařů a sester ve státních nemocnicích, by se měly platy zvýšit o 1500 korun měsíčně. Nezdravotnickým profesím ve zdravotnictví, podobně jako pracovníkům divadel, muzeí či knihoven, pak o 1830 až 3180 korun. Učitelům odměny porostou podle návrhu vlády o osm procent.

Ve veřejné správě a službách pracovalo loni 640.700 lidí. Průměrný plat činil 35.437 korun a proti roku 2017 se v minulém roce zvýšil o 10,8 procenta. Naposledy se platy zvyšovaly letos v lednu. Platy sester a lékařů se podle ministerstva vyrovnaly průměru Evropské unie. V roce 2019 průměrná odměna lékařů činila 84.000 korun a odměna sester 43.000 korun.

V krajských, obecních a soukromých zdravotnických zařízeních se odměny neřídí platovými tabulkami. Jejich zaměstnanci jsou hrazeni na základě smluvní mzdy. Ta je podle odborů o několik tisíc nižší. Nemocnice se tak často potýkají s nedostatkem zaměstnanců, kteří odcházejí mimo obor i do státních nemocnic.

ČTK