Oddělení ORL Městské nemocnice Ostrava má nový operační sál

Městská nemocnice Ostrava. Foto: Wikipedie, Sveter

Oddělení ORL v Městské nemocnici Ostrava má nový operační sál. Druhý sál pro ušní, nosní a krční oddělení vznikl v nevyužívané části prvního patra pavilonu H3. Sál za 11,5 milionu korun napomůže ke zkrácení čekacích lhůt. Novinářům to řekla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Operační sál přímo navazuje na první sál i lůžkové oddělení ORL. „Díky dvěma sálům rozšíří ORL spektrum svých operačních výkonů, samozřejmě navýší množství provedených plánovaných operací, a dojde tak k snížení čekacích lhůt. Například u operací štítné žlázy je aktuální čekací lhůta u neakutních pacientů až tři měsíce, zkrátit by se mohla na polovinu,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig. Sál ale nebude využívat pouze oddělení ORL, ale pravidelně dvakrát týdně bude sloužit také pro potřeby neurochirurgie.

Kromě dispozičních úprav vybraných prostor byly při budování sálu vyměněny vnitřní rozvody a instalace. Nové je osvětlení a topná tělesa, podlahy a povrch stěn. Sál má novou vzduchotechniku včetně klimatizace. Nový je zdravotnický i kancelářský nábytek. Upraveno bylo zázemí operačního sálu, kde vznikla denní místnost pro personál, ale například i dekontaminační sklad zdravotnického materiálu. Modernizovány byly hygienické filtry, přes které personál prochází do obou operačních sálů.

Náklady na modernizaci sálu byly hrazeny z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava, který město před lety zřídilo, aby v něm střádalo peníze potřebné na modernizaci nemocnice. Aktuálně má ve fondu k dispozici 574 milionů korun.

Na oddělení ORL pracuje osm lékařů a 23 sester. Měsíčně provedou v průměru až 100 operací. Díky dvěma sálům jejich počet naroste nejméně o polovinu.

ČTK