Ode dneška musí lidé opět nosit roušky v MHD, úřadech či u lékaře

FOTO: pixabay

Povinné nošení roušek dnes opět začíná v Česku platit pro cesty hromadnou dopravou nebo návštěvy úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. Ve školách roušky sice povinné nejsou, ale v Praze jejich nošení hygienici doporučují. Také se zkracuje izolace a karanténa pro nakažené koronavirem a lidi, kteří s nimi byli v kontaktu, ze 14 na deset dní. Zmírňují se pravidla pro hromadné akce.

Původně ministerstvo oznámilo 19. srpna, že roušky budou od září povinné i ve školách, obchodech, kadeřnictvích nebo restauracích. Po kritice následující den chystané předpisy změnilo. Ode dneška tak je nošení roušek či jiné ochrany nosu a úst povinné jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, budovách veřejných a správních orgánů a hromadné dopravě. Při podzimních krajských a senátních volbách pak budou roušky povinné i ve volebních místnostech.

Větší počet míst, kde si lidé musejí zakrývat ústa a nos, je v Praze. V metru je to ode dneška povinné nejen v přepravním prostoru, ale i ve všech vestibulech. Roušky pražští hygienici vyžadují nově také na Letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorách nádražních budov.

Roušky dál zůstávají povinné na vnitřních hromadných akcích s počtem účastníků nad 100. Ani povolená kapacita akcí se nemění. Na vnitřní akce může nejvýše 500 lidí a na venkovní 1000, tyto počty platí také pro jednotlivé oddělené sektory ve větších areálech, jako jsou stadiony či koncertní sály. Ode dneška ale mohou organizátoři v prostorech s kapacitou nad 1000 lidí využít zbytek míst z poloviny. Akci na venkovním stadionu pro 5000 diváků tak může navštívit až 3000 lidí při zachování jejich rozdělení do sektorů.

Ode dneška se také zkrátí povinná karanténa. Minimální doba izolace pro lidi s pozitivním testem na koronavirus a karantény pro ty, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, bude místo dvou týdnů činit jen deset dní.

První případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. Zhruba od poloviny března pak vláda zaváděla plošná opatření proti šíření koronaviru, včetně povinného nošení roušek mimo domov. Lidé museli roušky nosit od 19. března do 25. května, od kdy bylo povoleno roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Od 15. června pak mohli lidé chodit venku bez roušek i v případech, kdy od sebe měli kratší odstup, ale stále museli mít roušky ve vnitřních prostorách, dopravě či na hromadných akcích. Tato povinnost skončila pro většinu obyvatel až 1. července.

ČTK, JŠ