Odmítání pomoci z Německa je chyba, říká náměstek hejtmana Karlovarského kraje

Jan Bureš, náměstek hejtmana Karlovarského kraje.

/ROZHOVOR/ Kapacity nemocnic v Karlovarském kraji jsou na hraně. Zdravotnický personál je vyčerpaný a prognózy neslibují brzké zlepšení. Stát však přesto stále odmítá pomoc Německa a příhraničních zdravotnických zařízení. „Německá strana tvrdí, že jen Bavorsko je schopno, a hlavně připraveno převzít až stovku českých urgentních covidových pacientů. Jakékoliv odlehčení našim nemocnicím by byla velká pomoc,“ říká první náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jan Bureš.

Jaká je aktuálně situace v nemocnicích v Karlovarském kraji? Daří se už snižovat počty hospitalizovaných?

Situace v našich nemocnicích je dlouhodobě velmi vypjatá. Počty pacientů s covidem jak na intenzivních tak běžných lůžkách vytrvale od prosince rostou a volná lůžka se daří zachovávat jen za cenu intenzivních transportů pacientů mimo náš kraj. A také za cenu úplného zastavení  plánované péče. Ještě před několika týdny jsme se snažili udržet alespoň ty plánované výkony, kde hrozilo zhoršení stavu pacienta do akutní formy, jako jsou třeba některá onkologická onemocnění. Ale v současné době už nezvládáme ani to.

Jan Bureš při předávání ochranných pomůcek zdravotnickým zařízením v Karlových Varech na jaře 2020.

Některá zdravotnická zařízení dlouhodobě bojují s naplněnou kapacitou, pacienti se musí převážet i do jiných krajů. Bylo by podle vás řešením spolupracovat s Německem a umisťovat pacienty tam?

Jakékoliv odlehčení našim nemocnicím je pomoc. A systémové odlehčení, kdy by probíhaly převozy kontinuálně by byly pomocí skutečně velkou. Jinak převozy do Německa mají, jako všechno, svůj rub i líc. Samozřejmě rodiny budou mít kvůli situaci na hranicích ztížený přístup ke svým blízkým, kteří by byli hospitalizováni v Bavorsku nebo Sasku, ale to mají v případě hospitalizace v Českých Budějovicích nebo Jihlavě také. Na druhé straně by kratší transport byl rozhodně komfortnější pro pacienta a hrát si dnes ve sjednocené Evropě na státní hranice namísto spolupráce při záchraně lidských životů a zdraví, to mi přijde opravdu hloupé. Už v minulém roce jsme měli informaci od našich generálních konzulátů v Mnichově a Drážďanech, že nám je Bavorsko i Sasko ochotno brát pacienty, a to bez nároků na finance. Na jejich účet!

Pan ministr zdravotnictví Jan Blatný ale přeshraniční pomoc prozatím odmítl. Argumentoval mimo jiné tím, že je symbolem, aby se o českého občana postaral český stát. Podle vás tento argument neobstojí?

Z mého pohledu krajského radního je důležité, aby obyvatelé našeho kraje dostali potřebnou péči na co nejlepší dostupné úrovni. A pokud to lidé z Aše mají vzdušnou čtrnáct minut do nemocnice v bavorském Selbu, pak není mi jasné, proč je místo toho máme převážet do 2,5 hodiny do Prahy, nebo ještě dál.

S přepravou pacientů s covidem pomáhá i armádní záchranné vrtulníky. Foto: Armáda ČR

Ministerstvo ale také sdělilo, že ne každá nemocnice v německém příhraničí disponuje vybavením nutným pro specializovanou péči pro nejtěžší pacienty. Nabídka pomoci německé strany prý také není kapacitně zcela dostatečná. Jak to tedy je?

To mi přijde jako laciný argument, protože ani každá nemocnice v našem kraji nedisponuje vybavením nutným pro specializovanou péči. Podstata problému je ale přece někde jinde. Naše nemocnice jsou na hranici kapacit, náš personál na hranici fyzického i psychického vyčerpání. Německo nám nabízí pomoc. Ve vzdálenosti pár desítek kilometrů od hranic Karlovarského kraje máme velkou kliniku ve Weiden, dále nemocnici v Tirschenreuth, lůžkové rehabilitační centrum ve Waldsassen, nemocnice v Marktredwitz, Selbu, Hofu, Plauen, Reichenbachu, Adorfu, Annaberg-Buchholz a podobně. A pokud německá strana tvrdí, že jen Bavorsko je schopno, a hlavně připraveno převzít až stovku českých urgentních covidových pacientů, tak asi vědí, co říkají.

V úvodu jste řekl, že situace rozhodně není dobrá. Jaký je výhled kraje na následující týdny? Očekáváte poklesy počtu nakažených a hospitalizovaných?

Hodně to záleží na třech faktorech. Na postupu očkování, na přístupu veřejnosti k prevenci a na vývoji počasí. To poslední ovlivnit nemůžeme, ale víme, že jaro dříve nebo později přijde, a že teplo a slunce virům příliš nesvědčí. S očkováním je to složité. Dodávky vakcín jsou plně v gesci vlády a doufám, že se situace zlepší, protože jinak nebudeme mít hotovo ani za dva roky. Ale jak se situace v posledních týdnech dramaticky zhoršila, část lidí, kteří byli ke covidu zatím trochu laxní, nebo otrávení vládním chaosem, si začíná uvědomovat, že to opravdu taková sranda není. Dnes už skoro každý má ve svém okolí někoho, kdo zemřel na covid, nebo měl jeho těžký průběh. Takže věřím, že bychom se mohli brzy dočkat postupného poklesu, ale nebude to o žádném příchodu spasitele. Máme to v rukou hlavně my sami.

Po leteckém transportu je pacient předán záchranné službě. Foto: Armáda ČR

Kraje podpořily vyhlášení nového stavu nouze, odpovědnost tedy stále leží převážně na vládě. Nicméně, činí i kraj nějaké kroky ke zvládnutí pandemie? Jaké možnosti aktuálně máte?

Nějaké možnosti tady jsou, ale jak jsem říkal, je to hlavně o lidech. Nekonečné sankce nikam nevedou, lidé potřebují také nějaké světlo na konci tunelu a víru, že tohle jednou skončí. V tomto směru jsem spíše zastáncem částečného rozvolnění za stanovení jasných podmínek a tvrdého důrazu na jejich dodržování. Nekonečné utahování šroubů vede spíš k opaku. Lidé potřebují svobodu a ruku v ruce s ní musí jít odpovědnost.

Jan Bureš (ODS) je 1. náměstkem hejtmana Karlovarského kraje. Je statutárním zástupcem hejtmana, v radě kraje má na starosti oblast dopravy a silničního hospodářství. V předchozím volebním období byl krajským radním pro zdravotnictví.