Odolají nemocnice kyber hrozbám? Středočeský kraj spustil kontrolu

Nové vedení Středočeského kraje prověřuje kybernetické zabezpečení oblastních nemocnic. Zpracovává k tomu analýzu, jejími prvotními výsledky se budou příští týden zabývat ředitelé krajských zdravotnických zařízení a vedoucí jejich IT oddělení.

Výsledkem by měla být lepší ochrana počítačových systémů nemocnic, řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

V pátek uplyne rok od kybernetického útoku na Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově, který způsobil škodu přes 59 milionů korun. Zařízení fungovalo po napadení omezeně, do plného provozu se vrátilo loni 30. prosince. Pachatele se nepodařilo dohledat, policie případ odložila.

Zástupci bývalé krajské koalice ANO a ČSSD podporované komunisty v minulosti uvedli, že v benešovské nemocnici byla po útoku nastavena bezpečnostní opatření ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tato praxe měla být přenesena i do ostatních krajských nemocnic.

Benešovská nemocnice: na zlepšení pracujeme

„Naše nemocnice v rámci posílení bezpečnosti akceptovala všechna doporučení NÚKIB. Detaily z pochopitelných důvodů nemůžeme sdělovat. Na posílení bezpečnosti se dále a neustále pracuje. Nemocnice bude i součástí projektu bezpečnostních opatření dalších nemocnic v ČR,“ řekl mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek.

Po říjnových volbách se vedení kraje změnilo, nyní ho řídí STAN, ODS, Piráti a Spojenci. Nová koalice si podle Pavlíka v souvislosti s výročím uvědomuje nebezpečí podobných útoků i potřebu zabezpečení nemocnic, protože shromažďují citlivá data.

„V současné době provádíme analýzu stavu zabezpečení krajských nemocnic a na základě této analýzy budou přijata opatření ke zvýšení bezpečnosti. Příští týden v úterý máme společné jednání všech ředitelů pěti nemocnic a šéfů IT nad prvotními výsledky analýzy a budeme připravovat další kroky, abychom byli alespoň v základní míře schopni reagovat a byli připraveni na potenciální útoky v oblasti kybernetiky,“ dodal Pavlík.

Data pacientů v bezpečí

Při loňském útoku na benešovskou nemocnici podle policie neunikla data o složkách pacientů. Největší ztráty nemocnice zaznamenala v souvislosti s omezením lékařských výkonů, nedostala prostředky od zdravotních pojišťoven na původně plánovaná vyšetření, zákroky a operace.

Na nemocnici zaútočil podle policie takzvaný ransomware. Jde o počítačový vir, který šifruje data na počítači a serverech a následně požaduje po poškozeném výkupné, nejčastěji ve formě kryptoměny. Cílí hlavně na úřady, nemocnice, firmy a instituce, které uchovávají důležitá data a u nichž je větší pravděpodobnost, že od nich pachatel získá peníze. Benešovská nemocnice však od počátku striktně odmítla s útočníkem komunikovat a na požadavek týkající se výkupného nereagovala.

ČTK