ODS se distancuje od hlasování zastupitelů o nemocnici ve Zlíně

Investice do nové nemocnice vyvolává rozkol v zastupitelstvu kraje FOTO: Zlínský kraj

Regionální rada ODS ve Zlínském kraji vyzvala své dva krajské zastupitele Jana Pijáčka a Stanislava Devátého, aby se vzdali svých mandátů. Důvodem je jejich hlasování pro stavbu nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Zlínská regionální rada ODS považuje osmimiliardový projekt, který prosazuje hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), za rozpočtově nezodpovědný. Od hlasování svých zastupitelů se distancovala a varovala, že se necítí dál vázaná koaliční smlouvou. Kraj vede koalice lidovců, hnutí ANO, STAN a ODS.

„Zavazovat rozpočet kraje za současné situace k mnohamiliardovým výdajům je rozpočtově nezodpovědné. Počkat s rozhodnutím do podzimu byl minimální požadavek ODS. Projekt nemá ani koaliční podporu, ani širší politickou podporu, není součástí krajské koncepce rozvoje zdravotnictví a není ani součástí koaliční smlouvy,“ uvedl předseda regionálního sdružení ODS Stanislav Blaha. Pijáček a Devátý podle regionální rady ODS hlasováním vyjádřili jen svůj osobní názor, který je v rozporu s politickým názorem ODS.

„Oba zastupitelé zvolení za ODS politické stanovisko ODS znali. ODS je tudíž nadále nepovažuje za zastupitele reprezentující politické zájmy ODS a vyzývá je, aby se vzdali svého mandátu zastupitele Zlínského kraje. Regionální rada zároveň vyzývá Jana Pijáčka, aby zvážil své setrvání v řadách ODS,“ uvedla rada. Vzhledem k tomu, že je projekt v rozporu s koaliční smlouvou, necítí se ODS nadále smlouvou vázána.

Stavbu nové nemocnice, která dlouhodobě vyvolává rozbroje, v pondělí podpořili také opoziční zastupitelé SPD a jeden zastupitel opoziční ČSSD. Koalice nebyla jednotná, proti bylo dlouhodobě koaliční hnutí ANO.

Pijáček i Devátý stavbu nemocnice podpořili již při hlasování v prosinci. Zastupitelé o nemocnici toto pondělí hlasovali znovu, protože ministerstvo vnitra vyzvalo kraj, aby zastupitelstvo znovu věc projednalo kvůli možnému porušení zákona o krajích. Hejtman totiž v prosinci nečekaně navrhl hlasování o nemocnici na konci programu zasedání zastupitelstva.

Řada opozičních zastupitelů i členové ANO vyjádřili obavy, zda kraj bude mít na investici, která podle některých bude vyšší než osm miliard korun, v době, kdy může přijít finanční krize kvůli dopadům epidemie koronaviru. Mnozí zastupitelé míní, že tak významná investice by se neměla schvalovat těsnou většinou, nýbrž by se mělo počkat po podzimních krajských volbách. Podle hejtmana kraj na nemocnici částečně našetří, vezme si také úvěr, který zvládne splácet.

ČTK, jš