Olivovu dětskou léčebnu stabilizuje šestimilionová dotace

Praha poskytne Olivově dětské léčebně ve středočeských Říčanech jednorázovou dotaci šest milionů korun na provozní náklady. Léčebna pomáhá dětem s obezitou, nemocemi dýchacích cest a pohybového ústrojí. Lze předpokládat, že se v průběhu jednoho roku vymaní ze ztrátovosti, řekl sesterskému titulu Náš REGION ředitel Miroslav Vacek.

Léčebna pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest a pohybového ústrojí a trpícím obezitou. Zřizovateli dětské léčebny jsou pražský magistrát a město Říčany. Důvodem přidělení dotace je riziko platební neschopnosti, vyplývá z dokumentu, který schválili pražští radní.

„Léčebna má již delší dobu plán stabilizace a v současnosti prudce stoupá počet pacientů v návaznosti na intenzivní spolupráci marketingového pracoviště s terénními lékaři a s nově zřizovanými ambulancemi,“ uvedl pro Náš REGION ředitel Miroslav Vacek. Podle ředitele se s ohledem na toto a na zvýšení úhrad za poskytovanou péči dá oprávněně předpokládat, že se v průběhu jednoho kalendářního roku léčebna vymaní ze ztrátovosti. „Ostatní obdobné léčebné ústavy jsou trvale v mírném zisku, a proto je tento předpoklad zřejmě uskutečnitelný,“ dodal ředitel.

Vacek pro ČTK řekl, že jde o vykrytí propadu hospodaření za prosinec a leden. Od té doby už se podle něj situace zlepšila. „My to potřebujeme na vykrytí prosince a ledna, protože to je málo pacientů. Ale mezitím jsme nabrali lékaře, zvýšili jsme počty ordinací, rekonstruovali jsme marketing a v současné době jdou ty počty dramaticky nahoru,“ uvedl Vacek.

Podle ředitele léčebny vedou ke stabilizaci konkrétní kroky. „Konkrétními kroky stabilizace bylo zkvalitnění procesů, stabilizace středního zdravotnického personálu i fyzioterapeutů a nyní je třeba ještě doplnit stav lékařů. Po tomto kroku lze očekávat s velkou pravděpodobností, že léčebna již bude stabilizována, a to jak ekonomicky, tak i personálně,“ dodal Vacek.

Do špatné situace dostaly léčebnu roky stagnace. „Hlavním diskutovaným problémem byl časový faktor, po cca deseti letech stagnace přichází náprava rovněž v intervalu roků, v tomto případě dvou let. S ohledem na celorepublikový nedostatek zdravotnických pracovníků to rychleji nebylo proveditelné,“ říká ředitel Vacek.

Olivova léčebna byla založena 18. října 1896 z popudu manželů Louisy a Aloise Olivových. Patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Zpočátku poskytovala sociální služby, později převážila zdravotnická funkce. Léčebně kvůli finančním potížím hrozilo v minulosti zavření. Praha a město Říčany jí proto poskytly dotace a před necelými čtyřmi lety se ujaly řízení.

Podle studie Státního zdravotního ústavu  je obezita u dětí stále problém. Výskyt obezity se za 20leté období sledování, mezi roky 1996 a 2016, zvýšil významně, nicméně za posledních pět let zůstal stabilní a v současnosti se pohybuje kolem 10 procent. Děti s nadváhou a obezitou mají ve srovnání s dětmi s normální hmotností vyšší hodnoty některých složek tuků, zejména HDL cholesterolu a mají častěji zvýšený krevní tlak.