Olomoucký soud by měl rozhodnou v letitém sporu rodičů s FN Olomouc

Okresní soud v Olomouci

Olomoucký okresní soud by dnes měl vynést rozsudek v letitém sporu rodičů s Fakultní nemocnicí Olomouc kvůli porodu dítěte, které se zde před devíti lety narodilo s poškozeným mozkem. Rodiče, kteří se o těžce postiženou holčičku doma nepřetržitě starají, žádají po nemocnici odškodnění 16,9 milionu korun. Nemocnice jakékoliv pochybení popírá. Okresní soud již jednou žalobu rodičů zamítl, případ mu však vrátil krajský soud. Kauzu projednávají soudy již sedmým rokem.

Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně, nebo zda použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, při níž porodník tlačí loktem na břicho rodičky. Nemocnice to odmítla, podle otce dítěte však metodu použili, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte. Na případ měly vliv i další okolnosti včetně špatně odhadnuté porodní váhy dítěte. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, odhad při posledním ultrazvukovém vyšetření byl o více než kilogram nižší. Podle žalobců zdravotníci nepřistoupili včas k císařskému řezu.

Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodinu zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud. Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo provést znovu. Kauza je v Olomouckém kraji jedním z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.