Omezování letů kvůli koronoaviru snižuje letový provoz nad Českem

Letadlo, ilustrační foto

Omezení letů do Číny kvůli šíření nového koronaviru se promítlo i na leteckém provozu v českém vzdušném prostoru. Podle lednových statistik se počet letů snížil v průměru o 25 spojů za den. Výrazněji se úbytek letů projeví během února, kdy se zpřísňovala opatření zavedená kvůli zamezení šíření nákazy. Na dotaz to uvedl mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Řada zemí, včetně Česka, v uplynulých týdnech zastavila letecký provoz do Číny, kde je ohnisko nákazy. Ve středu České aerolinie pozastavily i lety do Jižní Koreje.

Klíma jako příklad uvedl statistiky z období od 10. do 13. ledna, kdy se kvůli omezení provozu neuskutečnilo proti plánu 100 letů. Jde tak v průměru o 25 letounů o vysoké vzletové hmotnosti denně, které měly letět na trasách mezi Čínou a západní Evropou.

„S ohledem na pokračující zpřísňování opatření se toto číslo průběžně navyšuje a obdobná situace je pozorována v celé Evropě,“ podotkl Klíma. V únoru tak bude úbytek mnohem vyšší.

Během ledna a zejména února začaly mnohé státy i dopravci kvůli šíření koronaviru zastavovat letecký provoz do Číny. V Česku dočasný zákaz platí od 9. února, poslední letadlo do Čcheng-tu letělo z Prahy den předtím. Do té doby měla ČR pravidelné spojení do čtyř čínských měst. Šlo o 12 spojů týdně.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Situace se zhoršuje v Jižní Koreji, kde je nemocných 1766. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, tamní lety však zatím omezovány nejsou. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

ČTK