Onkologická péče se pomalu vrací do normálu. Covid ale napáchal škody

Stužka, symbol boje s rakovinou. Zdroj: Pixabay

Onkologická péče v Česku se vrací do normálního stavu před pandemií koronaviru. Dvě třetiny dotázaných lékařů uvádějí, že už mají stejný počet vyšetřených pacientů nebo se jejich počty zvyšují. Jedna třetina lékařů naopak uvádí, že počty vyšetřených pacientů jsou stále nižší.

Pandemie covidu-19 však způsobila značné zpoždění a narušení onkologické péče. Vyplývá z průzkumu analytické společnost IQVIA.

Z dat IQVIA vyplývá, že po vypuknutí pandemie 44 procent českých onkologických lékařů vyšetřilo v roce 2020 na týdenní bázi méně pacientů než před pandemií. Více než polovina oslovených lékařů také připustila zpoždění operačních výkonů a obecně nižší počet žádanek na vyšetření onkologickým specialistou. Celá jedna třetina lékařů také zaznamenala zpoždění při zahájení léčby chemoterapií, uvedla analytická společnost.

Více než 40 procent lékařů podle ní provedlo méně diagnostických výkonů, přičemž zpoždění v diagnostických výkonech lékaři nejvíce pozorovali v oblastech rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny prsu a prostaty. Jako nejvýraznější faktor ovlivňující nižší počty úspěšných a včasných diagnóz rakoviny přes 80 procent lékařů uvedlo oddálení a zpoždění preventivních vyšetření. Téměř polovina lékařů pak indikovala ztížené monitorování vedlejších účinků předepsané léčby, podotkla IQVIA. Širšího mezinárodního průzkumu se v České republice účastnilo 73 lékařů.

„Dopady pandemie covid-19 budou mít dlouhodobý efekt na formování zdravotnického prostředí v celém regionu východní Evropy. Očekáváme, že důsledky pandemie zdravotnický sektor pocítí v průběhu celého desetiletí, nicméně rovněž předpokládáme pozitivní efekt akcelerace nových technologií a postupů,“ řekl dnes Martin Šlégl, generální ředitel společnosti IQVIA pro Českou republiku a Slovensko. Připomněl, že například Masarykův onkologický ústav v Brně má od letoška jako první zařízení v ČR vlastní mobilní aplikaci nazvanou MOU MEDDI, která slouží pro komunikaci personálu s pacienty na dálku.

David Cibula, vedoucí onkogynekologického centra a Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) a 1. lékařské fakulty UK na začátku května uvedli, že onkologové zaznamenali v poslední době případy pacientek, kterým se po prodělání nemoci covid-19 po mnoha letech vrátil zhoubný nádor prsu. Evidují také pacientky, které přicházejí pozdě s nově diagnostikovaným nádorem či opakovaným onemocněním kvůli tomu, že u nich převážily obavy z infekce covidem-19 nad strachem z rakoviny, dodali.

IQVIA je poskytovatelem analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb ve zdravotnictví. Po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců, působí ve více než 100 zemích.

ČTK, TZ