Onkologický ústav i svatoanenská nemocnice v Brně povolí návštěvy

Masarykův onkologický ústav v Brně i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně umožní od pondělí návštěvy pacientů, které byly zakázané kvůli koronaviru zhruba dva měsíce. Návštěvy umožní od pondělí i nemocnice ve Znojmě a Břeclavi, zvažují to i kyjovská a vyškovská nemocnice.

Nemocnice po celé zemi přistoupily k zákazu návštěv v březnu kvůli šíření nákazy koronavirem, kvůli čemuž vláda vyhlásila 12. března nouzový stav. Od pondělí už neplatí a postupně se uvolňují opatření týkající se například obchodních středisek, škol, cestování a podobně. V ČR je od začátku pandemie skoro 8700 potvrzených případů covidu-19, v kraji 515.

Svatoanenská nemocnice zruší zákaz od pondělí zhruba po dvou měsících. „Samozřejmostí je, že pacienty mohou navštívit pouze zdraví jedinci, a to při dodržení veškerých preventivních a hygienických opatření,“ zdůraznila Lipovská. Nemocnice také doporučuje lidem, aby v zájmu zdraví pacientů nechodili ve větším počtu. Nutností jsou roušky.

Masarykův onkologický ústav řeší, jak naplnit podmínky spočívající v dezinfekci prostor nebo v počtu maximálně dvou návštěvníků u pacienta. „Ladíme to tak, aby bylo možné vše adaptovat na naše prostředí a abychom co nejvíce ochránili naše pacienty, kteří mají slabší imunitu. Zvážíme, jaká bude návštěvní doba,“ řekla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová.

Mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá ČTK řekla, že nemocnice návštěvy od pondělí povolí, ale lidé musejí počítat s určitým omezením. „V tuto chvíli řešíme podmínky, brzy budeme informovat veřejnost,“ poznamenala. Podrobnosti řeší i břeclavská nemocnice, která podle ředitele Petra Baťky návštěvy také povolí už v pondělí.

V Kyjově zatím povolení návštěv řeší. „Musíme vyřešit, jak postupovat v případě, kdy je na pokoji více lidí, nebo když máme imobilní pacienty. Chceme maximálně omezit potenciální riziko šíření nákazy,“ doplnil mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Stejně je na tom i vyškovská nemocnice. „Zvažujeme, zda a jakým způsobem jsme schopni dodržet poměrně přísná pravidla stanovená ministerstvem zdravotnictví,“ řekl ředitel nemocnice Zdeněk Horák.

ČTK