Opatření proti viru mají končit v pěti krocích

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví, FOTO: ÚVČR

Vláda dnes představila plán rozvolňování opatření zavedených kvůli epidemii nového typu koronaviru. Obchody, služby nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách od 20. dubna do 8. června. Výuka do škol se do července v plném rozsahu nevrátí. Ministerstvo zdravotnictví evidovalo dnes večer 6111 případů nákazy, 161 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, 642 lidí se vyléčilo. Česká ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru klesne o 6,5 procenta, očekává Mezinárodní měnový fond (MMF).

Harmonogram pro otevírání provozoven vychází z toho, že koronavirus bude „pod kontrolou“, řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Nevyloučil změny podle epidemiologické situace. Pět plánovaných etap po sobě následuje nejprve po týdnu, poté po dvou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že nemocnice začnou obnovovat i běžnou péči o pacienty, část kapacity ale zůstane vyhrazena pro lidi s nemocí covid-19.

V pondělí 20. dubna by podle plánu vlády měli otevřít řemeslníci, farmářské trhy a autobazary, začít by mohly venkovní tréninky profesionálních sportovců a svatby do deseti účastníků. O týden později mají následovat provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních.

Provozovny do 1000 metrů čtverečních mimo nákupní centra se mají otevřít od 11. května, stejně autoškoly a posilovny bez využití šaten a sprch. Od 25. května mohou být v provozu letní zahrádky u restaurací nebo bufetů s prodejem přes okénko, holičství, kadeřnictví a kosmetické služby, muzea, galerie a zoologické zahrady mimo vnitřních pavilonů.

Zbylé obchody v nákupních centrech i mimo ně, vnitřní prostory restaurací a hospod nebo hotely a další ubytovací zařízení budou moci fungovat od 8. června. Stejně divadla, hrady a zámky, svatby nebo kulturní a společenské akce s omezujícími podmínkami a také zotavovací akce pro děti.

Postupně stát plánuje otevírat také školy. Nejméně se počítá s návratem žáků druhého stupně základních škol a středoškoláků nižších ročníků. Nejdřív by se už příští týden mohly konat například státnice či rigorózní zkoušky. Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol.

Prohřešků souvisejících s porušováním opatření proti šíření koronaviru během Velikonoc oproti běžnému víkendu přibylo až na dvojnásobek, policisté jich denně řešili stovky. Nejčastěji to bylo shlukování lidí ve skupinkách, popíjení alkoholu na veřejnosti nebo nezakrývání úst a nosu. Podle šéfa Ústředního krizového štábu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se to projeví na vývoji epidemie.

Za Velikonoční pondělí přibylo 68 případů nákazy, což je nejnižší nárůst od 17. března, dnes zatím 52. Laboratoře ale v pondělí provedly nejméně testů od konce března, a to 3183. Celkem jich bylo přes 131.500 včetně opakovaných testů u stejného člověka. Mezi zemřelými, kterých od pondělního do dnešního večera přibylo o více než desetinu, byl muž narozený v roce 1976, jehož bezprostřední příčinou úmrtí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze byla zřejmě přímo nemoc covid-19.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) oznámila, že z jejích skladů bylo zatím vydáno 21 milionů kusů ochranných pomůcek. Většinu roušek či respirátorů stát dál dováží z Číny, podle Hamáčka ale skupina krizového štábu pro nákupy osloví ve velkých tendrech na ochranné prostředky české dodavatele.

Ode dneška mohou Češi v nezbytných a odůvodněných případech vycestovat do zahraničí, například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice ale kvůli šíření koronaviru nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců. Lidé, kteří překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné čtrnáctidenní karantény. Do ní zamířilo také více než 300 českých občanů, kteří se dnes vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. Šlo o poslední repatriační let pořádaný ministerstvem zahraničí, úřad o nich ve středu představí shrnující informace.

Hranice se určitě neotevřou dříve než v červnu, řekl po jednání vlády ministr Vojtěch. „V tuto chvíli nebudeme říkat žádný termín ukončení povinnosti (nosit roušky). Z našeho pohledu se roušky osvědčily jako velmi důležité opatření,“ uvedl také. Kabinet rovněž rozhodl o nasazení až 360 vojáků na zvládání situace kolem koronaviru v domovech sociálních služeb.

Mezinárodním měnovým fondem očekávaný pokles české ekonomiky v letošním roce o 6,5 procenta by znamenal zdaleka nejhorší výsledek v novodobé historii země. Podle analytiků je ale příliš optimistický, sami odhadují propad až desetiprocentní. Problémy mohou mít kvůli zastavení provozu třeba České aerolinie (ČSA), podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je třeba se bavit o možnosti, že firmu koupí stát. Z velkých podniků v Česku dnes sice v omezené míře obnovily výrobu automobilka Hyundai v Nošovicích nebo otrokovický výrobce pneumatik Continental Barum, naopak kolínská automobilka TPCA odstávku kvůli koronaviru zahájenou 18. března prodloužila do 3. května.

ČTK