Opatření týkající se koronaviru dosud přijatá v ČR

respirátor, ilustrační foto, Pixabay

Výběr opatření v Česku v souvislosti s výskytem nového typu koronaviru; je potvrzeno 40 nakažených (po zasedání Bezpečnostní rady státu bylo oznámeno, že stát mimo jiné ode dneška zakáže akce nad 100 účastníků a od středy bude zrušena výuka na základních, středních, vyšších odborných a vysokých školách):

Opatření v letecké dopravě:

– Již koncem ledna ministerstvo zahraničí (MZV) doporučilo občanům ČR necestovat do některých oblastí v Číně, kde se koronavirus objevil. Vláda 3. února schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a ČR (s platností od 9. února). S účinností od 5. března pak Česko zastavilo letecké spojení s Jižní Koreou a se severoitalskými regiony (Lombardie, Piemont, Emilia Romagna a Veneto-Benátsko).

Opatření na letištích, nádražích a státních hranicích:

– Informační kampaň a cílený screening cestujících z rizikových oblastí se koncem ledna rozšířily na všechna letiště v Česku. Od 25. února pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening pasažérů.

– Také na tuzemských nádražích byla zavedena zvýšená hygienická opatření a spuštěna informační kampaň. Ministerstvo dopravy spolu s dopravci zavedlo dezinfekci nádraží a mezinárodních spojů.

– Na deseti hraničních přechodech začala od 9. března platit mimořádná opatření. Policisté, hasiči a celníci namátkově kontrolují a upozorňují lidi na rizika. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že na přechodech vznikne zázemí pro odběr vzorků.

Vízová politika:

– MZV 30. ledna pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a přestalo přijímat v Číně nové žádosti o víza. Česko přestalo vydávat víza i na zastupitelském úřadu v íránském Teheránu, kde je vysoký výskyt koronaviru.

Opatření v souvislosti s Itálií:

– Koncem února MZV doporučilo Čechům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila nákaza. Zpočátku se nedoporučovaly jen cesty do regionů Lombardie a Veneto. Premiér Andrej Babiš (ANO) 6. března vyzval Čechy, aby nejezdili nikam do Itálie.

– Lidé, kteří se odtud budou vracet, mají zůstat dva týdny v izolaci. Opatření bylo zmírněno pro řidiče kamionů, zdravotní služby a piloty. V sobotu ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie i cizincům, kteří v ČR trvale či přechodně žijí.

– MZV oznámilo, že čeští občané se mohou z Itálie vrátit do Česka, přestože na celém území Itálie platí od 10. března karanténa.

Opatření ministerstva zdravotnictví:

– Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) koncem února požádal Správu státních hmotných rezerv (SSHR), aby nakoupila desetitisíce kusů roušek za desítky milionů korun. Ministerstvo zároveň od 4. března zakázalo vývoz respirátorů třídy FFP3 mimo ČR a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení.

– Resort 5. března rozhodl, že na základě doporučení lékaře a hygienika budou testy na koronavirus pro všechny, nejen pro lidi po návratu z rizikových oblastí. V některých krajích začaly domácí odběry vzorků od pacientů s podezřením na nákazu. Ministr Vojtěch od 6. března zakázal vývoz dezinfekčních přípravků na ruce.

– Stát od 10. března zakázal s určitými výjimkami návštěvy v lůžkových odděleních nemocnic či v domovech seniorů. Dnes také stát rozhodl o nákupu většího objemu testů na koronavirus, které mají odhalit infekci do 29 minut. Ministerstvo rovněž rozšíří síť testujících laboratoří, jedná se stovkou nových.

Opatření v souvislosti s hromadnými akcemi:

– Stát od dnešních 18:00 zakáže akce nad 100 účastníků. Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím. Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí. Zatím se neuvažuje, že by byly zavírány restaurace či nákupní centra.

– Zrušeny, přeloženy či omezeny byly již některé sportovní akce nebo veletrhy a výstavy. Například Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě se uskutečnil bez diváků, odloženo bylo Americko-české obchodní fórum, které se mělo konat ve čtvrtek na Hradě.

Opatření ve školství:

– Bezpečnostní rada státu rozhodla zrušit od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Již dříve přerušilo výuku České vysoké učení technické (ČVUT), Vysoká škola ekonomická či Česká zemědělská univerzita. V pátek také radnice Prahy 6 vyzvala rodiče, aby tento týden neposílali své děti do základních a mateřských škol (mezi nakaženými koronavirem jsou rodiče dětí z několika škol Prahy 6).

ČTK, ph