Opozice navrhne rozšíření okruhu lidí s nárokem na ošetřovné kvůli koronaviru

Školáci, ilustrační foto

Opoziční TOP 09 navrhne vyplácení ošetřovného i pro rodiče dětí starších 13 let, které jsou postižené a chodily do školy před jejich uzavřením kvůli koronavirové krizi. Vládní soubor změn v ošetřovném, jak jej bude v úterý projednávat zrychleně Sněmovna, tento okruh lidí podle opoziční strany opomíjí.

„Věková hranice není pro tyto rodiny nastavena správně. Navrhujeme nárok na ošetřovné také pro zaměstnance, kteří nemohou vykonávat zaměstnání z důvodu péče o osobu ve věku nad 13 let v prvním stupni postižení,“ uvedla v dnešní tiskové zprávě předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle TOP 09 jde o děti s různým stupněm mentálního postižení, s poruchou autistického spektra, se smyslovým postižením nebo s těžšími kombinovanými handicapy.

TOP 09 bude stejně jako nejsilnější opoziční ODS prosazovat 80procentní ošetřovné místo standardního 60procentního. „Musíme být solidární k lidem, pro které se stane ošetřovné jedinou formou jejich mzdy,“ sdělila Pekarová Adamová. Lidovci chtějí ošetřovné dokonce stoprocentní.

Na vládní předloze se dohodly koaliční ANO a ČSSD s opoziční KSČM, která kabinet ve Sněmovně toleruje. Je pravděpodobné, že Sněmovna schválí návrh zákona beze změn.

Standardní ošetřovné 60 procent vyměřovacího základu dostane podle předlohy rodič dítěte do 13 let za celou dobu uzavření škol, pokud s potomkem zůstal doma. Nyní se ošetřovné vyplácí nejvýše devět dní, přičemž děti nesmějí být starší deseti let. U samoživitelek a samoživitelů jsou podmínky mírnější. Stát ale podle předlohy uhradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy například policisté a hasiči, budou dostávat ve všech těchto případech nekrácený průměrný služební příjem.

ČTK, jš