Opozice neprosadila ve Sněmovně debatu o koronaviru. Fiala vyzval k výměně Vojtěcha

Petr Fiala.

Poslanci opozice podle očekávání neprosadili na program schůze Sněmovny debatu o vývoji epidemie koronaviru. Odmítli to podpořit zejména zástupci ANO a ČSSD s pomocí komunistů. Poslanci se s ohledem na rekordní počty případů nemoci covid-19 sešli v polovičním počtu podobně jako na jaře a v souladu s vládními opatřeními používali roušky.

Piráti, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN požadovali, aby si Sněmovna zkontrolovala plnění úkolů, které uložila vládě v červnu po první vlně epidemie. „Situace je přibližně třikrát horší, než byla v březnu, kdy se kvůli tomu vyhlašoval nouzový stav,“ uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Připomenul, že vláda měla předložit do 4. září zprávu o řešeních a plánovaných opatřeních, což se nestalo.

„Ještě nedávno premiér ubezpečoval občany, že situace kolem covidu je ‚nadmíru výtečná‘ a obviňoval opozici z šíření paniky. Dnes se ukazuje, že měsíce, které země získala díky disciplinovanosti občanů, vláda totálně promarnila a na druhou vlnu zemi nepřipravila. Premiér bohužel vše vsadil na marketing a rozhodl se, že bude ignorovat rady odborníků,“ uvedl šéf ODS Petr Fiala.

„Chceme konečně vyměnit ministra Vojtěcha, restartovat krizový štáb a svěřit mu návrhy řešení, které bude vláda respektovat, dále iniciovat jednání s řediteli škol a učiteli a zajistit podmínky, aby základní školy zůstaly v co největší míře otevřené, zajistit podmínky pro učitele, aby mohli vyučovat s kvalitními respirátory, eventuálně dalšími ochrannými prostředky,“ uvedl Fiala.

ODS zároveň požaduje definovat nejvíce ohrožené skupiny obvatel a vybavit je ochrannými prostředky.

„Požadujeme i znásobit zásadně kapacity hygieny, aby fungovalo trasování, nutností je ekonomická podpora živnostníkům, malým a středním podnikatelům a všem, kteří pomoc potřebují,“ dodal Fiala.

„Přestaňme tančit na Titaniku, do kterého nám teče. Přestaňme se na té palubě stále tvářit, že se nic neděje,“ vedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Ve shodě s Michálkem marně vybízela sociální demokraty, aby pomohli přesvědčit vládu o obnovení činnosti Ústředního krizového štábu. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka řekl, že tato frakce podporuje své ministry v úsilí o aktivaci štábu, v jehož čele má být ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka apeloval na to, aby vláda představila konkrétní opatření a řešení pro příští dny a týdny, aby se situace dále nezhoršovala. Podle Jurečky by mělo být kvůli vývoji situace koronaviru alespoň svoláno jednání předsedů všech stran, které jsou zastoupeny ve Sněmovně.

Sněmovna odmítla přednostně projednat opoziční návrhy, které se týkaly koronaviru. Například ODS neuspěla se snahou urychlit schvalování návrhu, kterým by se podnikatelům prodloužilo do konce roku prominutí odvodů pojistného na sociální zabezpečení.

Poslanci na konec září odložili také opětovné hlasování o zákonu, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic a další obdobné infrastruktury. Senát chce zákon rozšířit i na stavby k ochraně před účinky povodní a sucha.

ČTK,MČ