V Orlickoústecké nemocnici je HIV poradna. Nabízí bezplatné poradenství a zdarma anonymní testování zájemců na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C. Řekla to Alena Františková ze společnosti Nemocnice Pardubického kraje.
„Jsem rád, že první checkpoint se povedlo zřídit právě v Orlickoústecké nemocnici. Ta tímto způsobem nejen rozšíří své služby pro pacienty, ale zároveň disponuje laboratořemi, které anonymní testy mohou přímo vyhodnotit, nedochází tak například k časové prodlevě na začátku ani na konci procesu,“ sdělil Jaroslav Kajzr, ředitel pro oblastní zdravotnické služby Orlickoústecké, Svitavské a Litomyšlské nemocnice.
Poradnu už navštívili už čtyři zájemci – dva muži a dvě ženy. Ani jeden z testovaných nebyl pozitivní na HIV, syfilis nebo žloutenku typu B a C. Poradna má vlastní uzavřenou čekárnu a samotné poradenství a testování probíhá v ordinaci, kde má případný klient soukromí a je zde zachována jeho anonymita. Každý ze zájemců o testování musí vyplnit dotazník, on-line systém pak na základě jeho odpovědí vyhodnotí, jaké testy by se měly provést.
Pokud by systém vyhodnotil, že nemohlo dojít k nákaze, lze klienta na jeho žádost vyšetřit také. Musí pouze uhradit mírný poplatek. Děje se tak například ve chvíli, kdy klient zahájí nový vztah a oba partneři se nechají otestovat, aby měli jistotu. Pokud se klient choval rizikově a má podezření, že mohlo dojít k nákaze, může kromě poradny využít i anonymní poradenství, které poskytuje Česká společnost AIDS pomoc na svých webových stránkách.
„Ústí nad Orlicí je po Praze, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Teplicích již sedmým městem v republice, kde Česká společnost AIDS pomoc bezplatnou poradnu s HIV testováním provozuje. Ústí nad Orlicí je zároveň i nejmenším městem, kde HIV checkpoint funguje. Jeho předpokládanou spádovou oblastí jsou města jako Česká Třebová, Lanškroun, Choceň, Vysoké Mýto, Litomyšl a Svitavy. Doufáme, že cestu do checkpointu si najdou zájemci i z širšího okolí, například ze Šumperku nebo Zábřehu na Moravě, a využijí tak anonymitu neznámého města,“ řekl Jiří Pavlát, ředitel Domu světla, České společnosti AIDS pomoc.
Od roku 1985, kdy začalo sledování výskytu HIV, byla v Česku zjištěna nákaza tímto virem u 3368 lidí, z nichž 434 již zemřelo. V Pardubickém kraji letos za leden a únor diagnostikovaly laboratoře nákazu u tří lidí.
Mobilní testování v regionu
Testování na HIV protilátky mohou zájemci podstoupit 14. května i v České Třebové, Litomyšli nebo Vysokém Mýtě. V sanitce s mobilní HIV poradnou se budou provádět tzv. rychlé testy, jejichž výsledek je znám během pár minut. Na Starém náměstí v České Třebové bude mobilní poradna otevřena od 10 do 12 hodin. V Litomyšli na Smetanově náměstní od 13 do 15 hodin a ve Vysokém Mýtě od 16 do 18 hodin.