Oslavy silvestra v Praze byly poklidné, první dítě roku je Artem

Ohňostroj. Foto: Pixabay

Oslavy konce roku v Praze hodnotí pražští policisté i hasiči jako standardní silvestrovský den. Policie nemusela řešit žádné zásadní bezpečnostní problémy, vyjížděla k muži zřejmě sraženému vlakem v Dolních Počernicích. Hasiče lidé zavolali k 57 převážně menším požárům způsobeným zábavní pyrotechnikou. Mimořádně klidný byl silvestr podle pražských zdravotnických záchranářů. Úklid po oslavách dokončily Pražské služby kolem poledne. Prvním dítětem letošního roku v hlavním městě je chlapec Artem narozený dvě minuty po půlnoci v Nemocnici Na Bulovce.

Policisté podle jejich mluvčí Evy Kropáčové přijali na silvestra a začátku nového roku přibližně 1000 oznámení na linku 158. Mezi půlnocí a 06:00 jich bylo více než 300, běžně jich přitom přijme až 600. Lidé volali kvůli potyčkám v barech a restauracích, velmi často museli policisté vyjíždět k partnerským a manželským rozepřím, dodala mluvčí. Policie zasahovala také u 21 dopravních nehod, opilí řidiči bourali v Úvalské nebo v Evropské ulici.

Tělo mrtvého muže v kolejišti našli v Dolních Počernicích kolem 06:00. „S největší pravděpodobností zemřel po srážce s vlakem,“ řekla Kropáčová. Nehoda zhruba na půlhodinu zastavila dopravu mezi Běchovicemi a Libní na hlavní trati z Prahy na Kolín, vyplývá z webu Pražské integrované dopravy.

Pražští hasiči zaznamenali v souvislosti s pyrotechnikou o 13 případů víc než o rok dřív. Podle jejich mluvčího Martina Kavky se ale nejedná o výjimečný stav. „Během pěti let jsou ty silvestry podobné,“ doplnil. Hasiči vyjížděli převážně k požárům odpadu, křovin a zbytků pyrotechniky. Podle statistik na silvestra vyjíždějí třikrát častěji než v běžný den.

Záchranáři v Praze za noční směnu zaznamenali 255 případů, což je o něco méně než za běžný 24hodinnový provoz a zároveň asi o 50 výjezdů méně než loni, řekl ČTK mluvčí pražských záchranářů Ondřej Franěk. Ošetřovali pacienty s poruchou vědomí způsobenou alkoholem a po otravě léky. „Asi nejzávažnější, co se přihodilo, tak jsme měli dítko, které už před půlnocí dostalo zásah petardou do tváře. Tam byly nějaké rozsáhlejší tržně-zhmožděné rány,“ uvedl Franěk. V Měcholupech spadl muž ze stromu, odkud sundával dron.

Pražské služby zbavily odpadu hlavní místa oslav v Praze 1 i sousední ulice ještě před polednem, s úklidem začalo tři hodiny po půlnoci 30 čisticích strojů a od 05:00 se k nim přidalo na 120 metařů. Slavící lidé po sobě nechali podobný nepořádek jako v minulých letech. Úklid na Václavském náměstí komplikovali neukáznění řidiči taxi, řekl ČTK vedoucí technicko výrobního odboru Pražských služeb Zdeněk Záluský. Odpad včetně střepů, konfet a zbytků pyrotechniky firma odváží do malešické spalovny, loni ho bylo přibližně 35 tun.

Chlapec Artem přišel v porodnici Nemocnice Na Bulovce na svět akutním císařským řezem, měří 44 centimetrů a váží 2,94 kilogramu. ČTK to za nemocnici řekla Veronika Kamarádová. I když se narodil jen dvě minuty po půlnoci, prvním dítětem v celé ČR je holčička Laura, která přišla na svět v první minutě roku v porodnici v Břeclavi.

Artem navíc nedostane dar 15.000 korun, který hlavní město dává všem dětem narozeným Pražankám na Nový rok v pražských porodnicích. Jeho matka je totiž z Ukrajiny. První letošní pražskou holčičkou je Karolína narozená čtyři minuty po půlnoci v porodnici U Apolináře. Tam také v 09:32 přišla na svět první pražská dvojčata v letošním roce, chlapci Dan a Theo.

ČTK