OSN: Ročně se ve světě narodí dva miliony mrtvých dětí

Lidské embryo, sedmý týden těhotenství, ilustrační fotografie

Každý rok se ve světě narodí téměř dva miliony mrtvých dětí, jedno tedy v průměru každých 16 vteřin. Většině těchto úmrtí by přitom bylo možné zabránit preventivní lékařskou péčí a přítomností kvalifikovaných porodních asistentek, upozornili v zveřejněné studii Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond UNICEF a další partneři.

Nejohroženější jsou matky z rozvojových zemí. Podle studie na ně připadá 84 procent ze všech případů mrtvě narozených dětí, přestože se v těchto zemích rodí jen 62 procent dětí. Vyšší podíl je také u příslušníků etnických menšin.

Tři čtvrtiny případů mrtvě narozených dětí se staly v subsaharské Africe nebo v jižní Asii. Právě v těchto oblastech nastávají častěji smrtelné komplikace až při samotném porodu, uvádí studie. Důvodem je tamní horší přístup ke zdravotní péči.

Za 20 let počty mrtvě narozených dětí poklesly o 35 procent, přesto se toto číslo snižuje pomaleji než statistika dětské úmrtnosti (od narození do pěti let věku). Studie zahrnuje úmrtí od 28. týdnu těhotenství až po okamžik porodu.

Studie s názvem „opomíjená tragédie“ je první svého druhu. Současná epidemie koronaviru by podle ní mohla způsobit další nárůst počtu mrtvě narozených dětí, protože zdravotníci mají pro nastávající matky ještě méně času než obvykle.

ČTK