Ostravská oddělení nyní splňují nejvyšší světové standardy

Zdroj: Fakultní nemocnice Ostrava

Dvě nově zrekonstruované lůžkové stanice Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Ostrava umožní poskytovat pacientům v kritických stavech nejvyšší stupeň resuscitační péče, a to nejen v rámci Moravskoslezského kraje. Celkově 12 jednolůžkových boxů je vybaveno moderními přístroji.

Obě lůžkové stanice jsou umístěné na jednom poschodí a vzájemně propojené. Díky stavebním úpravám rovněž vznikl jeden pacientský box navíc. „Díky novému uspořádání těchto zrekonstruovaných jednotek bude umožněna mnohem lepší vzájemná kooperace obou lůžkových stanic. Dovolí nám to mimo jiné mnohem efektivnější využití zdravotnického personálu, materiálu i zdravotnických prostředků,“ uvedl prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).

Rekonstrukce stála 209,5 milionů korun, přičemž 195 milionů korun pokryla dotace z Evropského strukturálního fondu pro regionální rozvoj REACT EU a zbývajících 14,5 milionů korun uhradila nemocnice z vlastních zdrojů. „Kromě modernizace prostor jsme přivítali rovněž zabudování stropního zvedáku pro morbidně obézní pacienty, kterých v naší populaci stále přibývá,“ doplnila vrchní sestra KARIM PhDr. Renáta Zoubková, Ph.D.

Součástí každého boxu je také prostorová dezinfekce na bázi plazmy, která může být v provozu i za přítomnosti pacienta a zdravotníků. Čistotu celého prostoru dále zaručuje 3. stupeň filtrace vzduchu pomocí HEPA filtrů, které zabraňují šíření virů i bakterií. Novinkou je dále místnost pro rodinné příslušníky, která zaručuje při komunikaci s lékařem naprosté soukromí.

„Součástí celkové rekonstrukce za zmíněných 209,5 milionů korun je rovněž vybudování zázemí pro zaměstnance KARIM. To bude od září v přízemí lůžkového monobloku, čímž bude více než roční stavební akce ukončena,“ doplnil náměstek ředitele pro techniku a provoz Ing. Marek Tabašek, Ph.D.