Otevření škol i obchodů v ohrožení. Přibyl nejvyšší počet nakažených za dva týdny

FOTO: pixabay

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 11.553 případů koronaviru, zhruba o 2500 víc než před týdnem. Nových případů nákazy je potřetí za sebou víc než 10 tisíc. Ve vážném stavu je s nemocí covid-19 v nemocnicích třetí den po sobě přes 1200 lidí, což jsou rekordní počty za dobu epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Na jednotkách JIP a ARO je aktuálně volných 14 procent všech lůžek, pro covidové pacienty je připraveno 156 z nich, což je o osm víc než ve čtvrtek ráno. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici téměř 800.

Podle vyjádření členů vlády jsou nemocnice na hraně svých kapacit, podle zveřejněných čísel se ve čtvrtek staraly o 6343 pacientů s covidem-19. Nad 6 tisíc se počet drží v celém tomto týdnu. Čtvrtečních 1258 nakažených ve vážném stavu je druhý nejvyšší počet od počátku epidemie, víc jich bylo jen ve středu.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala téměř u 1,135 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl milion. S covidem-19 dosud zemřelo 18 913 lidí, méně než sto úmrtí za den bylo naposledy před Vánoci. Nakažených hygienici aktuálně evidují 112 305, počet v posledních dnech roste.

Testů bylo ve čtvrtek v Česku stejně jako o den dřív provedeno téměř 70 tisíc, pozitivita PCR testů se třetí den po sobě drží kolem 35 procent. Vysoký podíl potvrzených nákaz mezi testovanými podle epidemiologů ukazuje, že takzvaná virová nálož v populaci je vysoká.

Vláda má jednat o otevření malých obchodů. Ministři za ČSSD jsou převážně proti, naopak hnutí ANO nemá jasno. Zatímco vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová chtějí otevřít obchody, ministr školství Robert Plaga se vyjádřil jednoznačně proti. Premiér Andrej Babiš uvedl, že názor si vytvoří až na jednání vlády.

ČTK, vlb