Otrava jídlem? Záchranka zasahovala na škole v přírodě

FOTO: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje

Záchranná služba v noci na dnešek zasahovala v rekreačním zařízení v Hradci Králové, kde byla škola v přírodě. Nevolnost způsobená zřejmě stravou zasáhla 20 dětí a dva dospělé. V nemocnici skončilo pět lidí. Sdělil to mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Ivo Novák. Záchranáři dostali informaci o větším počtu lidí trpící náhlou nevolností a zvracením dnes krátce před půl jednou v noci. První stupeň mimořádné události nakonec neaktivovali.

„Zdravotní problémy mělo mít více než 20 osob. Operátoři na místo ihned vyslali dvě záchranářské posádky spolu lékařem z královéhradeckých základen. Prvořadým cílem bylo určit počet postižených a závažnost jejich zdravotního stavu. Zasahující lékař nakonec konstatoval, že vyhlášení mimořádné události není nutné,“ uvedl Novák.

Záchranáři převezli do nemocnice tři šesti- a sedmileté děti a dvě ženy ve věku 29 a 47 let. „Zdravotní stav ostatních postižených dovoloval jejich ponechání na místě. O události byla informována krajská hygienická stanice,“ dodal Novák.

Krajská hygienická stanice (KHS) v Hradci Králové případ zatím nechtěla komentovat. „O události víme teprve krátce, probíhá šetření na místě ve vzájemné spolupráci oddělení hygieny výživy, dětí a mladistvých a oddělení protiepidemického. Žádné detailní informace zatím k dispozici nemám,“ uvedla dopoledne mluvčí hradecké KHS Veronika Krejčí.

Záchranáři v Královéhradeckém kraji u tak masivních případů nevolností zasahují zřídka. Podle Nováka naposledy zdravotničtí záchranáři něco podobného řešili v červnu 2018, kdy po požití kuřecího kebabu se zeleninou v bistru v centru Hradce Králové onemocnělo 81 lidí, z nichž 57 skončilo v hradecké fakultní nemocnici. Akutní otravu lidem tehdy způsobil zlatý stafylokok produkující střevní jed enterotoxin typu A.

vlb, ČTK