Pachatel útoku ve FN Ostrava spáchal sebevraždu

Muž podezřelý ze střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava spáchal sebevraždu. Útok měl šest obětí, další dva lidé jsou zraněni, jeden z nich je ve vážném stavu. Informaci potvrdila policie.

Pachatel se střelil se do hlavy ještě před zásahem policie. Bylo mu 42 let. Muž z Opavska je podezřelý z toho, že zabil šest lidí, další tři zranil. Oběťmi jsou pacienti traumatologické ambulance z nemocniční polikliniky.

„Dopadli jsme pachatele střelby. Dvaačtyřicetiletý muž se před zásahem policie střelil do hlavy, je mrtev. Děkujeme veřejnosti za součinnost a pomoc při pátraní,“ informovala policie na twitteru. Již dříve zveřejnila fotografii pravděpodobného pachatele, značku a SPZ vozidla, v němž se muž pohyboval.

Policie nedlouho předtím informovala, že zná jméno pachatele. Zveřejnila fotografii podezřelého a uvedla, že se podezřelý pohybuje ve stříbrnošedém vozidle Renault Laguna se státní poznávací značkou 9T57401. Muž střílel z krátké ruční zbraně. Zastřelil šest lidí, další jsou zranění, všichni byli pacienti. Motiv činu zatím policie nezná, spekuluje se o osobních důvodech.

Prezident Miloš Zeman vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým po obětech dnešní střelby v ostravské nemocnici. Poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhají. Na twitteru to uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Na sociální síti vyjadřují soustrast i další politici z vládních stran i opozice. Podle posledních zpráv si střelba vyžádala šest lidských životů.

„Pan prezident vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým. ‚Ve svém srdci jsem s vámi, myslím na vás v těchto tragických hodinách,‘ uvedl pan prezident. Příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům, všem, kteří nyní pomáhají, vyslovuje pan prezident velké poděkování,“ uvedl Ovčáček. Později dodal, že Zeman je kvůli případu v kontaktu s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

„Těžko se mi hledají slova. Doufám, že se podaří brzy dopadnout pachatele střelby v Ostravě. Upřímnou soustrast všem blízkým obětí,“ napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). „Mé myšlenky jsou se zaměstnanci a pacienty Fakultní nemocnice v Ostravě. Přesně před měsícem jsem měla možnost toto pracoviště plné profesionálů navštívit. Takováto tragédie se u nás již nikdy nesmí opakovat,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který z Ostravy pochází, napsal, že je událostmi – brutálním útokem a počtem obětí – šokován.

„Jsem otřesen zprávami o tragédii v Ostravě. Vyjadřuji upřímnou soustrast všem příbuzným a přátelům obětí tohoto útoku. Je to obrovské neštěstí,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Poděkoval policii a záchranářům za nasazení.

„Rád bych vyjádřil svou upřímnou soustrast rodinám a přátelům obětí střelce v Ostravě. Jsem přesvědčený, že policie na místě koná maximum, aby pachatele dopadla. Životy obětem bohužel však už nikdo vrátit nemůže,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Soustrast pozůstalým a naději, že pachatel bude brzy dopaden, na twitteru vyjádřili dále například předsedové ODS Petr Fiala a STAN Vít Rakušan, šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek nebo předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana brutální trestný čin odsuzuje. „KSČM vyjadřuje hlubokou soustrast a účast pozůstalým a blízkým osobám obětí střelby. Všem zraněným přeji brzké a plné uzdravení,“ stojí v prohlášení.