Pacientům při vstupu do svatoanenské nemocnice měří teplotu termokamera

Bezkontaktní teploměry nahradila při vstupu do Fakultní nemocnice u sv. Anny termokamera. Zařízení měří teplotu rychleji, přesněji a tolik nezatěžuje zdravotnický personál, informovala mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Termokameru nainstalovali v pátek 27. března pracovníci firmy GAN, která zařízení zdarma na jeden měsíc zapůjčila. Fakultní nemocnice u sv. Anny je druhou nemocnicí v České republice, která termokameru pro měření tělesné teploty používá.

„Člověka při vstupu kamera zaměří, a na obrazovce, kterou zdravotnický personál sleduje, se objeví jeho přesná teplota. Pokud teplota překročí určitou výši, upozorní na to ještě zvukový efekt. Jsme za takové zařízení opravdu rádi, usnadní to práci našim zdravotníkům a spokojenější určitě budou i lidé, kteří musí navštívit naši nemocnici,“ dodal ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny Vlastimil Vajdák.

První nemocnicí, která použila termokamerový systém byla Uherskohradišťská nemocnice. Ta má termokameru v třídícím stanu při vstupu do nemocnice. Nemocnice má jako jediná v kraji infekční oddělení, je vyčleněná pro pacienty s onemocněním COVID-19.

„Zvýšená tělesná teplota je stále jedním z důležitých parametrů, které musíme u příchozích pacientů sledovat a na základě toho je třídit na ty, kteří jsou bez příznaků onemocnění novým koronavirem, a na ty příznakové. K nim pak přistupujeme jako k potenciálně infekčním a klademe větší důraz na využití ochranných pomůcek při jejich ošetření. Je to klíčové pro ochranu našich zdravotníků a dalších pacientů,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Sládek.

Termokamerový systém má nemocnice také na měsíc půjčený zdarma. „Termokamera funguje sedm dnů v týdnu v době od 06:00 do 16:00, provádíme s ní screening pacientů přicházejících k nám do nemocnice, tedy těch akutních, protože plánované operace a preventivní a plánovaná vyšetření jsme už od začátku minulého týdne odložili. Denně kamera odbaví asi 600 příchozích a výstupy vyhodnocují medici, kteří nám nyní v provozu pomáhají,“ uvedl Sládek.

Zdravotníci dosud využívali bezkontaktní teploměry. „Ukázalo se, že naměřené hodnoty nejsou přesné a že zejména ve venkovním třídícím stanu mohou být výsledky zkreslené. Termokamera by se podle dodavatele měla vyznačovat maximální přesností, kdy se jedná o odchylku do tří desetin stupně Celsia. Naproti tomu i dražší bezdotykové teploměry mají odchylku měření i v řádu několika stupňů v závislosti na tom, zda člověk přichází například z chladného prostředí,“ uvedl Sládek.

ČTK