Pacientům s covidem pomáhají ve FN Olomouc psychologové

foto Pixabay

Fakultní nemocnice Olomouc sestavila tým psychologů, kteří pomáhají pacientům nakaženým novým koronavirem i jejich příbuzným. Chce tak snížit požadavky o psychologickou podporu na lékaře starající se o lidi s covidem-19. Psycholog je nakaženým pacientům a jejich příbuzným k dispozici 24 hodin denně a sedm dní v týdnu.

Psychologickou pomoc pro pacienty nakažené koronavirem mají ve FN Olomouc na starost odborníci z kliniky psychiatrie a oddělení klinické psychologie.

„Účelem zřízené psychologické podpory je prostřednictvím komunikace s pacienty s covidem-19 a jejich rodinami zabránit zvýšenému stresu a mimo jiné i omezit zvýšený tlak na zdravotníky, a tím jim poskytnout dostatečný prostor pro samotnou zdravotnickou práci,“ uvedla náměstkyně léčebné péče FN Olomouc Eleni Mikušková.

Zdravotníci pečující o pacienty s covidem jsou podle ní často vystaveni extrémním profesním i časovým nárokům. Rodiny nakažených pacientů zároveň žádají od zdravotníků informace o stavu svých blízkých a očekávají odpovídající empatii, což na zdravotnický personál klade velké nároky.

Psychologická podpora je často potřebná při příjmu pacienta nakaženého koronavirem k intenzivní péči či v okamžiku, kdy lékař musí pacientovi a jeho blízkým sdělit závažné a emočně náročné informace. Psychologickou podporu zdravotníkům ve FN Olomouc zajišťuje systém psychosociální intervenční služby.

Podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka se situace v tomto největším zdravotnickém zařízení v kraji začíná po předchozím výrazném růstu hospitalizovaných s covidem pozvolna stabilizovat. „Počty hospitalizací pro covid-19 jsou v posledním týdnu v Olomouckém kraji i naší nemocnici bez dramatických výkyvů,“ oznámil v úterý Havlík na sociálních sítích. Ve FN Olomouc bylo v úterý kvůli nákaze koronavirem hospitalizováno 142 pacientů, z toho 41 vyžaduje intenzivní péči.

V Olomouckém kraji přibylo ve středu 806 nově potvrzených případů covidu-19. Je to téměř o 500 případů více než předchozí den, ale o sto méně než před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví eviduje v kraji od počátku pandemie 27.742 případů nákazy a 352 úmrtí s touto nemocí, což je o sto obětí více než před týdnem.

ČTK