Padlo trestní oznámení na nákupy ministerstva zdravotnictví

Další z kontaktů ministra Vojtěcha obviněný Jan Jarolímek, který figuruje v kauze vydírání na pražské hygieně

Předseda lidovců Marian Jurečka podal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek proti koronaviru ministerstvem zdravotnictví. Domnívá se, že úřad nesplnil svou zákonnou povinnost plnit úkoly nejhospodárnějším způsobem. Jurečka trestní oznámení opírá o informace z médií o nákupech pomůcek proti koronaviru u firem, které v minulosti měly malé nebo žádné tržby.

Jurečka v trestním oznámení uvádí, že podle veřejně dostupných informací nakupovalo ministerstvo zdravotnictví v některých případech zdravotnický materiál za výrazně vyšší ceny, než je obvyklé. Upozornil také na nákupy od firem Recea Prague, La Factory a De Sol Investments, které podle Jurečky v minulých letech vykazovaly minimální nebo žádné tržby a v některých případech jsou proti jejich jednatelům vedeny exekuce.

Jurečka jako příklad uvádí také nákup zdravotnických pomůcek od firmy Reality World, jejíž jednatel patřil v roce 2017 mezi velké sponzory hnutí ANO, které nominovalo do vlády ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. „Dle dostupných informací mohli být preferováni konkrétní dodavatelé, včetně dodavatelů s vazbami na hnutí ANO, což zavdává k domněnce, že mohlo docházet k pletichám s cílem získat pro sebe nebo pro jiného majetkový prospěch,“ uvádí se v trestním oznámení.

Šéf lidovců na twitteru uvedl, že se k podání trestního oznámení rozhodl i z toho důvodu, že Sněmovna na úterním jednání odmítla přijmout výzvu vládě, aby kabinet u dalších nákupů ochranných pomůcek postupoval podle zákona o veřejných zakázkách, přestože mu nouzový stav umožňuje nakupovat i mimo rámec tohoto zákona.

Nákupy ministerstva zdravotnictví chtěli vysvětlit i Piráti, kteří kvůli tomu podali interpelaci na Vojtěcha. Ministr ve svých veřejných vyjádřeních odmítl, že by se jeho úřad při nákupech dopustil nějaké chyby nebo že by účelově zvýhodňoval některé firmy.