Pardubický kraj chce letos dokončit tři nová stanoviště záchranky

Pardubický kraj chce letos dokončit výstavbu tří výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby. Nahradí nevyhovující objekty v Chrudimi, Holicích a Vysokém Mýtě. Jsou na nevhodných místech, záchranáři v nich nemají vyhovující podmínky nebo sídlí v pronajatých prostorách.

Jako první by měla být dokončena základna v Chrudimi u městského okruhu, sanitky zatím vyjíždějí z areálu nemocnice. „Budeme ji otvírat v únoru,“ řekl ředitel záchranky Igor Paar. Dvoupodlažní novostavba včetně dvou garáží bude stát asi 32 milionů korun, téměř 29 milionů korun na ni získalo hejtmanství z dotace.

V létě se chce záchranná služba přestěhovat do nové základny v Holicích. Současná stanice je v pronájmu a v dopravně nevhodné lokalitě. Nová bude blízko silnice I/36, čímž se sníží dojezdové časy sanitek. Náklady dosáhnou přibližně 18 milionů korun.

Do konce roku by měla být hotová také výstavba stanice ve Vysokém Mýtě. Nahradí kapacitně a hygienicky nevyhovující prostory v budově bývalé patologie Vysokomýtské nemocnice. Stavba vyjde zhruba na 30 milionů korun.

Minulý rok v listopadu Pardubický kraj otevřel základnu záchranky ve Starých Čívicích na okraji Pardubic. Letos v lednu zahájila provoz nová stanice v Seči na Chrudimsku, vznikla v části objektu hasičské stanice. Seč a okolí dosud obsluhovaly posádky z Chrudimi, Skutče a někdy i z Čáslavi. V budoucnu chce kraj postavit vlastní objekt.

Stanic krajské záchranné služby v předchozích letech přibývalo. Nyní je výjezdních stanovišť osmnáct.