Pardubický kraj pokračuje v opravách ústavu v Jevíčku

Odborný léčebný ústav Jevíčko Foto: olujevicko.cz

Pardubický kraj pokračuje ve stavebních úpravách Odborného léčebného ústavu v Jevíčku. V současnosti dokončuje za 25 milionů korun energetická opatření v pavilonu S, po nichž bude následovat úprava vnitřních prostor. Změní se hlavně zázemí pro personál i pacienty, oznámil v tiskové zprávě Petr Šilar z kanceláře hejtmana.

Pavilon S z počátku 20. století již nevyhovuje nynějším hygienickým a technickým předpisům. Změní se tak dispozice budovy, aby odpovídala současným požadavkům a standardům. V přízemí jsou umístěny kanceláře, ordinace, laboratoře, radiologické oddělení, čekárny pacientů, hygienické zázemí pacientů a personálu, centrální šatny a úklidové místnosti. Ostatní tři patra slouží jako lůžková oddělení poskytující následnou péči.

V budoucnu bude mít vlastní zázemí převážná část pokojů, případně bude společné pro dva pokoje. Zároveň bude mít své samostatné bezbariérové hygienické zázemí každé oddělení. Vymění se vstupní dveře pokojů, úpravy čekají také vytápění, vzduchotechniku nebo elektrické rozvody. Práce budou postupovat po jednotlivých podlažích.

„Zároveň budou zachovány cenné interiérové prvky, neboť je budova kulturní památkou,“ uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Úpravy interiérů budou stát 45 milionů korun.

Ústav existuje od roku 1916 a ročně se v něm léčí kolem 2000 pacientů s pneumologickými onemocněními nebo pohybovými obtížemi. Pardubický kraj již opravil dřevěné lehárny za 15 milionů korun, přestavěl bývalý dětský pavilon na plicní rehabilitaci za 40 milionů korun a rekonstruoval střechu stravovacího pavilonu.

ČTK