Pařížské nemocnice jsou kvůli koronaviru ve stavu nouze

Nemocnice v regionu Paříže vstoupily kvůli vzrůstajícímu počtu pacientů s koronavirem do stavu nouze: ruší svým zaměstnancům dovolené a omezují plánované operace. Pacienti s covidem-19 už obsadili v oblasti metropole bezmála polovinu všech lůžek na jednotkách intenzivní péče, napsala agentura Reuters. Počty nových případů jsou přitom nadále rekordně vysoké, ve středu úřady informovaly o 18 746 lidech s pozitivním testem, dnes infikovaných přibylo 18 129.

„Vzhledem k tlaku, který je na lůžka na pohotovostech a na standardní nemocniční lůžka, jsem zdravotnické instituce požádal, aby mobilizovaly veškeré své zdroje a připravily se na nadcházející dny,“ napsal na twitteru Aurelien Rousseau, který ve v pařížském regionu zodpovědný za oblast zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet nových případů za posledních 24 hodin byl opět nad hranicí 18 000. Rychle se zvyšuje i množství lidí, kteří kvůli vážnému průběhu covidu-19 potřebují nemocniční péči – nyní jich je přes 7600, což je nejvíc za poslední tři měsíce. Za poslední den přibylo v nemocnicích přes 700 pacientů s koronavirem, z nich 114 putovalo na jednotky intenzivní péče, kde je nyní celkem přes 1400 osob, což je nejvyšší počet od května.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu řekl, že zemi čekají nová omezení v místech, kde se nemoc šíří příliš rychle. Ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes oznámil, že od soboty začne platit nejvyšší stupeň pohotovosti ve městech Lyon, Lille, Grenoble a Saint-Étienne, kde počet nakažených na 100 000 obyvatel překročil hranici 250. Tato města se tedy přidají k Paříži a Marseille, kde byl nejvyšší stupeň rizika vyhlášen už dříve, což vedlo ke zpřísnění restrikcí včetně uzavření barů a kaváren. Polde Vérana zpřísnění začátkem příštího týdne nejspíš čeká i obyvatele Toulouse a Montpellier.

„Zdravotní situace ve Francii se dál zhoršuje,“ připustil ministr, podle něhož ale jsou i důvody k optimismu. Pozitivní zprávy ohledně snižujících se statistik nově nakažených přicházejí například z Nice, Bordeaux či Rennes.

ČTK