Parkoviště u hradecké fakultní nemocnice otevře 23. ledna

Parkoviště, ilustrační foto Pixabay

Provizorní parkoviště s 205 místy u Fakultní nemocnice v Hradci Králové město otevře 23. ledna. Nenaplní se tak dřívější obavy města, že by kvůli dodatečným pracím mohlo být otevřeno s měsíčním zpožděním v březnu. Novinářům to řekli představitelé radnice. Parkoviště by mělo pomoci řešit velký nedostatek parkovacích míst v areálu nemocnice a v jejím okolí.

V areálu nemocnice parkuje 800 až 1000 aut a v okolí podle odhadu radnice chybějí stovky parkovacích míst. Do budoucna město plánuje u nemocnice parkovací dům. Jeho výstavba však záleží na tom, jak rychle stát, město a kraj vybudují křižovatku Mileta na silničním okruhu v sousedství nemocnice.

Parkoviště, které vzniká na louce u hlavního vjezdu do nemocnice, radnici přijde na 11,15 milionu korun bez DPH. To je proti původnímu předpokladu o 23 procent více. Stavbu prodražily dodatečné práce na zvýšení podloží parkoviště a náklady na odvoz a likvidaci stavebních materiálů, které se pod trávou na ploše parkoviště našly.

Parkoviště bude pro parkující zatím zdarma. Do budoucna se ale režim parkování na něm změní. Radnice uvažuje o dohodě s nemocnicí o tom, že by parkoviště využívali zaměstnanci nemocnice, kteří dosud parkují v nemocničním areálu. V areálu by se tím uvolnila parkovací místa pro pacienty. Radnice také nechce, aby se z nové parkovací plochy stalo záchytné parkoviště pro lidi, kteří jezdí do Hradce za prací.

Kvůli nedostatku parkovacích míst lidé u nemocnice parkují i na místech, kde se parkovat nemá, například mezi stromy, na trávě a v blátě na levém břehu Labe. Podle radnice by se právě živelné parkování na kořenech stromů na břehu Labe mělo po vybudování provizorního parkoviště redukovat. Radnice má studii, jak lokalitu u nábřeží upravit, náklady na úpravy odhaduje na šest milionů korun.

ČTK