Personál domovů se už nemusí pravidelně testovat na covid-19

Ilustrační fotografie

Pracovníci domovů pro seniory či lidi s postižením se ode dneška už nemusí pravidelně každé dva týdny testovat na protilátky proti koronaviru. Testy se budou dál ale provádět u nových klientů, které budou zařízení přijímat. Obnovuje se také poskytování sociálních služeb podle individuálních plánů a smluv.

Personál domovů a pobytových odlehčovacích služeb se musel testovat pravidelně každých 14 dní od 9. dubna. Nařízení mělo bránit případnému rozšíření nákazy novým koronavirem mezi klienty v zařízeních. Nemoc covid-19 se objevila ve dvou desítkách domovů. Nakažení byli obyvatelé i pracovníci.

K testování pracovníků se využívaly rychlotesty, domovům je měly podle nařízení dodávat kraje. Dál se zatím budou testovat noví klienti, kteří se budou do domovů stěhovat.

Řada sociálních služeb musela zastavit provoz v polovině března. Obnovovat se začal postupně v dvoutýdenních intervalech před měsícem, a to s různými omezeními a za zpřísněných hygienických podmínek. Ode dneška je možné znovu poskytovat péči na míru podle individuálního plánování a smluv. Provoz všech služeb by se měl pro všechny klienty, tedy i pro lidi nad 50 let, plně obnovit za dva týdny.

ČTK