Personál nemocnic ve Zlínském kraji se očkuje proti spalničkám

Očkování. Zdroj: Pixabay

Zaměstnanci Nemocnice Valašské Meziříčí, která patří do skupiny Agel, si kvůli šíření spalniček v Česku nechali zjistit hladinu ochranných protilátek. Lidé, kteří neměli dostatek protilátek, se mohli nechat proti spalničkám očkovat. Otestování 500 zaměstnanců a následně očkovací látka pro více než 200 pracovníků vyšla nemocnici na téměř čtvrt milionu korun, sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Očkuje se i personál krajských nemocnic.

Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo v Česku evidováno 203 případů spalniček, letos je jich již přes 570. Ve Zlínském kraji se loni žádné onemocnění spalničkami neobjevilo, letos jich bylo v polovině června deset.

„Je neoddiskutovatelné, že se spalničkami se budeme v budoucnosti setkávat znovu a znovu. Ačkoliv nám to legislativa neukládá za povinnost, nabídli jsme v rámci prevence vzniku tohoto onemocnění všem zaměstnancům možnost nechat si bezplatně otestovat hladinu protilátek vůči spalničkám,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Valašské Meziříčí Martin Hrabovský. Prioritou je podle něj zajištění bezpečného prostředí pro pacienty i zaměstnance.

Vyšetření na přítomnost protilátek proti spalničkám a případné přeočkování se týká i zdravotníků ve všech čtyřech nemocnicích Zlínského kraje. „Očkování probíhá zhruba od poloviny loňského roku a do současné doby bylo naočkováno už okolo 500 zaměstnanců. Nejčastěji to byli zdravotníci pracující na urgentním příjmu, infekčním oddělení, na dětských a kožních odděleních, ale také na chirurgických a dalších pracovištích,“ řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.