Piráti a Starostové tepou vládu. Chtějí jasný plán řešení epidemie

Představitelé koalice Pirátů a STAN Adam Bartoš a Vít Rakušan. Foto: Twitter Piráti

Vláda by podle koalice Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) měla připravit plán a varianty řešení koronavirové epidemie pro podzim a zimu, motivovat lidi k očkování proti covidu-19 a zajistit efektivní trasování kontaktů. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekli předsedové Pirátů Ivan Bartoš a STAN Vít Rakušan.

Opozice také kritizuje záměr ministerstva zdravotnictví od září přestat s proplácením preventivních testů na koronavirus zdravotními pojišťovnami. Například podle SPD by měl stát financovat testy, dokud bude požadovat prokazování bezinfekčnosti. Za nezodpovědný mají návrh i lidovci, ODS a TOP 09. Chtějí o tom hovořit na čtvrteční mimořádné schůzi dolní komory o aktuálním stavu epidemie.

Podle Bartoše je alarmující, že nedostalo termín očkování mnoho lidí ve věku nad 65 let. Očkovat by se podle koalice mělo více i o víkendu, zároveň navrhuje možnost vakcinace v lékárnách. Jako faktický nátlak Bartoš označil pondělní vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), podle kterého od 1. září nejspíš nebudou ze zdravotního pojištění hrazeny preventivní testy na koronavirus. Na fakt, že očkování nedostala část nejzranitelnější populace, upozornila i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Návrat dětí do škol

Rakušan vyzval kabinet ANO a ČSSD k přípravě metodiky pro školy, jakým způsobem budou řídit návrat žáků po prázdninách tak, aby byl bezpečný pro žáky, rodiče i učitele. Podobně jako koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) kritizoval to, že stát na povinné preventivní testování v září zajistí školám antigenní testy, které jsou levnější a rychlejší než přesnější PCR testy s výsledkem z laboratoře.

Školy sice mohou využít testování metodou PCR, pokud si jej ale podobně jako před prázdninami zajistí samy. Kolik peněz od státu by následně za PCR testy mohly dostat, zatím není jasné. Podle Rakušana by měla zůstat velká část zodpovědnosti za nastavení režimu na školách na jejich zřizovatelích i ředitelích.

Při přípravě plánu pro případné zhoršení epidemické situace je podle Rakušana nutné nařízení navázat na konkrétní kompenzační opatření pro živnostníky. Nárok na kompenzace by měli mít i lidé, kteří jsou v procesu oddlužení, míní. „Tito podnikatelé se do procesu oddlužení mnohokrát dostali vinou toho, že tady byla covidová pandemie a vláda nebyla schopna rychle a účinně této skupině lidí pomoci,“ doplnil.

Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek uvedl, že koalice bude požadovat, aby vznik vyšetřovací komise Sněmovna projednala už dnes. Bod je v návrhu programu mimořádné schůze k debatě o aktuálním stavu epidemie, která se uskuteční ve čtvrtek. Například komunisté vznik komise nepodpoří, podle šéfa poslaneckého klubu Pavla Kováčika by se měla Sněmovna nyní zabývat pandemickým zákonem, vznik vyšetřovací komise označil za nevhodný ve chvíli, kdy některá pochybení v nákupech ochranných pomůcek prověřuje policie.

Komise by podle Michálka měla za úkol prověřit nákup a distribuci ochranných pomůcek a dalšího zdravotnického materiálu, příčiny rekordní doby uzavření škol, postupy pro přijímání kompenzačních opatření pro ekonomický sektor, zajišťování informovanosti obyvatelstva a boj s dezinformacemi ohrožujícími veřejné zdraví.

ČTK, vlb