Plošná chřipková epidemie zasáhla Česko, připsala si už 14 obětí

Ani dospělý a jinak zdravý člověk by neměl chřipku přecházet.

Podle údajů Státního zdravotního ústavu dosáhla celková nemocnost v pátém kalendářním týdnu úrovně 1 865 nemocných na 100 000 obyvatel. Jedná se o akutní respirační infekce včetně chřipky. Těm už podlehlo 14 osob. Nemocnice i školy postupně zavírají.

„Nejnovější údaje zpracované Státním zdravotním ústavem potvrzují, že probíhá plošná chřipková epidemie na celém území ČR. Cirkuluje převážně vir chřipky typu A,“ uvedla Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Národní referenční laboratoř vyšetřila 1180 vzorků. Ve 453 případech byl detekován virus chřipky typu A, pouze ve 24 případech byl detekován virus chřipky typu B.

V 5. kalendářním týdnu byla nemocnost akutních respiračních infekcí včetně chřipky na úrovni 1865 nemocných na 100 000 obyvatel, což při porovnání s předchozím týdnem představuje vzestup o 28,4 %. Nejvyšší nárůst nemocnosti je ve skupině dospělých osob ve věku 25 – 64 let a u dětí od 0 do 5 let. Nejvyšší nemocnost se projevila v Jihočeském kraji s 2211 nemocnými na 100 000 obyvatel, následovaná  Moravskoslezským krajem s 2100 na 100 000 obyvatel a Plzeňským 2093 nemocnými na 100 000 obyvatel.

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou 38 až 40 °C. Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

„Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje Gottvaldová.

Šíření chřipky má podle ministerstva obvykle explozivní charakter, zejména při nástupu epidemie. K přenosu dochází především kapénkovou infekcí. Vstupní branou infekce je výstelka nosohltanu a výjimečně i oční spojivky, což dokládá občasný záchyt viru i ve výtěrech ze spojivkového vaku. Inkubační doba je několik hodin až 5 dní, obvykle 1- 2 dny. U infekcí způsobených aviárními chřipkovými kmeny se předpokládá inkubační doba delší, 7-10 dní. Vzhledem k tomu, že chřipkový virus má schopnost vydržet aktivní i po určitou dobu mimo hostitelský organismus, je možné se nakazit i z předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného v případě podání ruky, použití telefonní sluchátka, držadla v MHD, z hraček, nebo použitých kapesníků. Proto je v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění důležité pečlivě dbát na hygienu, zejména mýt si ruce mýdlem před jídlem, nemnout si oči a obličej.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel. Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění. U mimořádných případů může chřipka končit úmrtím v prvních dnech onemocnění za příznaků těžké intoxikace, a to i u lidí do té doby zcela zdravých.

V aktuální chřipkové sezoně bylo do 31. ledna hlášeno celkem 76 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci pacienta v režimu intenzivní péče, z nichž 14 osob infekci podlehlo. Národní referenční laboratoř pro chřipku a oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s krajskými hygienickými stanicemi vývoj nemocnosti i nadále monitorují.

Aktivita chřipky v Evropě kontinuálně vzrůstá, vysokou intenzitu hlásí i Izrael. Cirkulují subtypy chřipky A/H1N1pdm, A/H3N2 a B/Viktoria, s převahou chřipky typu A. Pouze dvě země hlásí dominanci chřipky typu B. Mortalita odpovídá očekávaným hodnotám.

Postupně zavírají nemocnice i školy

Zákazy návštěv začaly některé nemocnice vyhlašovat koncem ledna. Každý den přibývají nové zákazy v zařízeních po celé republice. Například ve Středočeském kraji omezila návštěvy na vybraných odděleních nemocnice v Mladé Boleslavi a omezení návštěv na lůžkových odděleních žádá také rakovnická nemocnice. Úplný zákaz návštěv již vyhlásily nemocnice v Nymburce, Příbrami nebo Kolíně.

Na západě Čech omezily návštěvy už dříve třeba plzeňská fakultní nemocnice či nemocnice v Ostrově. Nově zakázaly návštěvy nemocnice v Klatovech, plzeňská soukromá zařízení Privamed a Mulačova nemocnice nebo krajské nemocnice v Karlových Varech a Chebu. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého ale bude po domluvě umožněna rodičům návštěva v dětských odděleních karlovarské a chebské nemocnice. Zákaz návštěv chystá nemocnice v Sokolově. Také Psychiatrická nemocnice v Dobřanech podle mluvčího Libora Panoše žádá příbuzné pacientů, aby v případě zdravotních potíží návštěvu odložili.

Na severu Čech už zakázaly návštěvy Oblastní nemocnice Trutnov či krajská nemocnice v Novém Bydžově na Hradecku. Již dříve omezily návštěvy hradecká fakultní nemocnice, Krajská nemocnice Liberec nebo nemocnice v Semilech a Jilemnici na Semilsku. Na Vysočině omezilo návštěvy už pět nemocnic nebo sociálních zařízení. Platí také zákaz v domově pro seniory Na Bradle ve Světlé nad Sázavou.

V Moravskoslezském kraji  vyhlásily zákaz návštěv Městská nemocnice Ostrava a Slezská nemocnice v Opavě, od úterý návštěvy zakáže Nemocnice Nový Jičín a od středy havířovská nemocnice. Zákaz také platí ve Fakultní nemocnici Ostrava, která je největším zdravotnickým zařízením v regionu. Návštěvy jsou zakázány také v Léčebně dlouhodobě nemocných či v Domě sociálních služeb v Ostravě-Radvanicích.

I většina nemocnic v Olomouckém kraji rozhodla kvůli rostoucímu počtu lidí s chřipkovými onemocněními o zákazu návštěv na lůžkových odděleních. Opatření už několik dní platí například na dvou odděleních Fakultní nemocnice Olomouc a plošný zákaz byl vyhlášen v Nemocnici Šternberk. Od úterý budou návštěvy zakázány také ve Vojenské nemocnici Olomouc či Nemocnici Prostějov. Platí zákaz návštěv i na jihu Moravy v nemocnicích v Břeclavi a Hustopečích a kyjovské nemocnici.

Kvůli chřipkové epidemii jsou v krajích uzavírány také některé školy. Takzvané chřipkové prázdniny měla například základní škola T. G. Masaryka v Lysé nad Labem na Nymbursku. V Plzni je zavřená 55. mateřská škola v Mandlově ulici, a 26. základní škola Plzeň-Růžovka, chřipkové prázdniny vyhlásila i Základní a mateřská škola v Plzni-Božkově, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Na Vysočině byla uzavřena malotřídní základní škola s mateřskou školou ve Škrdlovicích na Žďársku a ke stejnému opatření sáhly i dvě školy ze Žďárska a Jihlavska.

Chřipka a její prevence

– očkování proti chřipce

– dodržování správné životosprávy, dostatek pohybu, spánku a odpočinku, konzumovat pestrou stravu se zastoupením všech druhů potravin, zejména ovoce a zeleniny

– důsledné dodržování zásad osobní hygieny včetně řádného mytí rukou

– v případě onemocnění zůstat minimálně 1 týden doma ve fyzickém i duševním klidu a konzumovat též dostatek tekutin, jejich příjem by měl být zejména při horečce vyšší

Základní charakteristiky chřipky

Inkubační doba: 12 hodin až 2 dny

Výskyt: zpravidla v různě rozsáhlých epidemiích, někdy pandemiích

Přenos: zejména kapénkovou infekcí

Nakažlivost: 1.-4. den nemoci

Projevy: horečka, zimnice, bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů

Komplikace: zánět plic, zánět dutin