Plošné bombardování v Sýrii zasáhlo i školy, mezi těžce raněnými je minimálně čtrnáct dětí

Dítě si nese do stanu přikrývky, které v severozápadní Sýrii distribuují společně s hygienickými sadami a dalšími zásobami Lékaři bez hranic, Foto: Lékaři bez hranic

Syrský Idlíb se stal v úterý 25. února dějištěm bezohledných útoků na civilisty. Lékaři bez hranic od té doby přijali ve třech různých nemocnicích, které podél frontové linie podporují, 185 zraněných lidí. Celkem 18 pacientů bylo po příjezdu už mrtvých.

Bomby a granáty měly zasáhnout hustě zalidněnou oblast, kde se vyskytují především vnitřně vysídlení lidé. Jedná se o oblasti okolo měst Idlíb a Mareet Misirin. Minimálně dvě školy a dvě školky, které poskytovaly přístřešek vysídleným rodinám, byly zasaženy.

„Bezohlednou kampaň plnou bombardování a ostřelování mohla spustit jedině syrská vláda a její spojenci,“ řekla výkonná ředitelka Lékařů bez hranic Meinie Nicolai.

„Už nevíme, jak máme tyto bezhlavé útoky zastavit a jak je přimět, aby se řídili mezinárodním humanitárním právem, především pravidly války. Již mnohokrát jsme vyzvali všechny strany syrského konfliktu, jejich spojence i Radu bezpečnosti OSN, aby udělaly pro zastavení porušování těchto pravidel vše, co je v jejich silách. Vyzýváme je znovu a s nejvyšší naléhavostí. Civilisty a civilní infrastrukturu je třeba chránit. Naše výzva k dodržování pravidel války se vztahuje na opoziční skupiny a turecké síly i na syrskou vládu a její vojenské spojence, včetně toho hlavního – Ruska,“ dodala Meinie Nicolai.

Pro pohotovostní příjmy to byl náročný večer i noc. Tři nemocnice podporované Lékaři bez hranic v této době zaznamenaly urgentní příliv pacientů. „Někdy se jednalo o neurologická zranění, jindy jsme amputovali. Ve městě panovala hysterická situace. Zvuky bombardování a sirén lidem způsobovaly panické záchvaty. Byl to těžký a krvavý den, uvedl jeden z chirurgů.“

Dvě nemocnice – centrální Idlíbská a nemocnice v Mareet Misirin – už stihly poskytnout prvotní registr pacientů. Celkem 66 pacientů bylo těžce raněných a vyžadovali urgentní chirurgické zákroky.

Nejméně 14 z nich byly podle informací Lékařů bez hranic děti. Obě z těchto nemocnic také evidovaly zásahy těsně vedle svých budov, často v okruhu do 100 metrů daleko. Čtyři zdravotníci pracující pro Centrální nemocnici v Idlíbu utrpěli lehká zranění.

„Kolik matek musí držet své dítě v náručí, zatímco všude padají bomby? Kolik otců musí uklidňovat své děti a snažit se je alespoň trochu rozveselit, zatímco se všude okolo střílí?,“ ptá se Cristian Reynders, koordinátor Lékařů bez hranic v severozápadní Sýrii. „Lidé v Idlíbu stále doufají v jednu jedinou věc – zachránit si život. Ale jejich naděje se snižuje každou minutou i dnem,“ dodal.

Lékaři bez hranic podporují všechny tři zmíněné nemocnice v této zprávě, přičemž v zemi poskytují pomoc už od roku 2009. Organizace se zde věnuje mimo jiné také péči o matku a dítě, poskytování obecně lékařské pomoci, koordinaci specializovaného centra pro léčbu popálenin a rovněž očkovacím kampaním.