Plzeňská fakultní nemocnice otevřela novou lékárnu

Fakultní nemocnice Plzeň otevřela 1. prosince 2020 novou lékárnu v areálu bývalé vojenské nemocnice. Je bezbariérová a i se zachováním rozestupů se do ní vejde více pacientů. Časem má připravovati speciální oční kapky.

Nová lékárna v rozlehlém borském areálu přiblíží její dostupnost jednotlivým pavilónům. Ty byly od stávající lékárny příliš daleko. Vznikla z bývalého Ústředního vojenského zdravotního ústavu, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Projektová studie jeho proměny v lékárnu vznikla už na jaře 2016. Jako první se řešily materiálové toky, způsob přípravy destilované vody, pak postupně následovala stavební povolení, kolaudace a vybavování, náklady dosáhly 63,5 milionů korun.

„Lidem nabízíme komfortní, bezbariérové prostředí a především možnost vyzvednout si potřebné léky ihned po ošetření, bez obíhání dalších lékáren v Plzni a za velmi příznivé ceny. Prostor pro klienty, takzvaná oficína, je velký, takže i v současné situaci se do něho vejde více pacientů i při zachování patřičných odstupů. Také zaměstnanci se mohou těšit na moderní pracovní prostředí, včetně větších prostor,“ uvedl ředitel FN Plzeň Václav Šimánek.

Nová lékárna je ústavní, zásobuje borské kliniky a oddělení. Dodává sterilizované léčivé látky pro operační sály, stará se o zásobování diagnostiky, laboratorních chemikálií a očkovacích látek pro celou nemocnici. Zásobuje ale i další lůžková a ambulantní zdravotnická zařízení v kraji léčivými přípravky i dezinfekcemi.

Při jarní vlně covid-19 , připravovala lékárna FN Plzeň dezinfekci na ruce podle receptury WHO pro celou nemocnici.

„Lékárenský odbor v příštím roce plánuje nový projekt, kterým bude příprava autologních očních sérových kapek. Staneme se tak prvním pracovištěm v našem kraji, které tyto kapky připravuje. Tato nová lékárna bude také dále akreditovaným zdravotnickým zařízením, kde budou probíhat předatestační stáže, praxe v průběhu studia na farmaceutických fakultách a praktická část výuky farmaceutických asistentů,“ dodává ředitel Šimánek.

Lékárna slouží i pro širokou veřejnost. Lidé zde mají k dispozici dvě výdejní místa na recept i výdejní místo pro volný prodej s běžným zbožím, navíc nabízí sortiment, který v jiných lékárnách není běžně dostupný a úzce souvisí s okolními ambulancemi a klinikami.

Zaměstnává celkem 25 pracovníků, z toho 6 farmaceutů a 10 farmaceutických asistentů. Moderní pracovní prostředí přinese nové možnosti při práci, například v oddělení pro přípravu sterilních léčiv. Čistý prostor umožní přípravu injekcí, infuzí, očních mastí a kapek bez protimikrobní přísady a jiné. 

Původní lékárna v borské jižní části „lékárna Na Schodech“ zůstává i nadále v provozu pro veřejnost.  FN Plzeň v současnosti nabízí lékárenské služby ve třech lékárnách, dvě na Borech, jedna na Lochotíně a zároveň provozuje prodejnou zdravotnických potřeb v lochotínském areálu.