Po Praze bude jezdit očkovací autobus. Nebude nutná registrace

Očkovací autobus v Praze. Zdroj: Praha.eu

Bez registrace se Pražané a návštěvníci metropole mohou nově proti nemoci covid-19 naočkovat v pojízdném očkovacím centru, který zřídil pražský magistrát. Očkovací autobus postupně navštíví asi desítku míst v metropoli. Poprvé budou zdravotníci v autobuse očkovat zájemce v sobotu u zoologické zahrady v Troji.

Podávat se bude jednodávková nebo dvoudávková vakcína podle přání klienta, uvedli primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) a radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

„Autobus bude přistavený na místech, která jsou frekventovaná, nebo na významných akcích,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). První zastávkou autobusu bude zoologická zahrada. Tam se zájemci o očkování budou moci bez předchozí registrace pro dávku vakcíny dostavit o víkendu na přelomu července a srpna v čase od 09:00 do 17:00. V dalších dnech bude autobus stavět například na náplavkách u Hořejšího a Rašínova nábřeží, na Olympijském festivalu ve Stromovce nebo na pražském Výstavišti. Přesnou trasu a provozní dobu očkovacího místa zájemci najdou na webu Prahy.

V autobuse, který bezplatně zapůjčil Dopravní podnik hlavního města, bude možné naočkovat až 300 lidí denně. Provoz místa bude zajišťovat zdravotnický tým Metropolitního očkovacího centra na Vyšehradě ze společnosti MEDICON. Zájemci o vakcínu si budou moci vybrat mezi jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson a dvoudávkovou Pfizer/BioNTech. K podání druhé dávky vakcíny bude opět možné dostavit se do autobusu nebo se očkovaní budou moci objednat na jiné očkovací místo.

Autobus podle primátora Hřiba bude mít za úkol i šíření osvěty o očkování mezi lidmi. Autobus tak bude podle něj naplňovat kontaktní kampaň, kdy se lidé budou moci zdravotníků na místě zeptat na relevantní informace k vakcinaci proti nemoci, což může pomáhat vyvracet ve společnosti se šířící dezinformace.

ČTK, vlb