Po střelbě ve FN Ostrava jsou čtyři mrtví a dva zranění

Střelba v ostravské nemocnici má podle policie čtyři oběti. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) už mluví o šesti obětích. Policie hovořila o dvou těžce zraněných. Policie po pachateli pátrá a žádá veřejnost o pomoc. Podle informací ČTK policisté hledají muže v červené bundě, který je vysoký zhruba 180 centimetrů. Zveřejnila i jeho fotografii. Zasedá krizový štáb města Ostravy. Na místo míří ministr vnitra Jan Hamáček.

Podle dostupných informací se střílelo na traumatologické ambulanci. Pracovnice z fakultní nemocnice ČTK řekla, že zaměstnanci zůstávají na oddělení a nesmějí vycházet. „Všichni jsou nervózní,“ uvedla.

Kvůli střelbě byla uzavřena i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavřela vchody a o střelbě studenty a personál informovala rozhlasem.

Výběr případů, kdy bylo v ČR zastřeleno více lidí:

22. července 2003 – Ladislav a John Pacovští zastřelili v Litvínovicích na Českobudějovicku tři muže. Byli to manžel, syn a zeť ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina ženě pomáhala. Soudy poslaly Ladislava Pacovského na 25 let a jeho syna Johna na 11 let do vězení.

22. listopadu 2004 – Pětadvacetiletý muž zastřelil v Tučapech na Táborsku po hádce svého otce, matku a o rok mladšího bratra. V roce 2006 byl odsouzen k doživotnímu vězení.

Březen 2006 – V rodinném domku v Křemži na Českokrumlovsku zastřelil pachatel svou manželku a jejího syna. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen k 19 letům vězení.

8. března 2009 – Jednačtyřicetiletý muž zastřelil při rodinné oslavě v Petřvaldu na Karvinsku čtyři lidi. Mezi mrtvými byla jeho bývalá přítelkyně, její rodiče a další muž. Po činu muž obrátil zbraň proti sobě; v nemocnici zraněním podlehl.

22. září 2011 – Muž ve Svitavách několika ranami z krátké střelné nelegálně držené zbraně zastřelil svoji družku a její nezletilou dceru. Následně spáchal sebevraždu.

10. listopadu 2011 – V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích zemřeli po střelbě tři muži včetně pachatele, bratra bývalého člena představenstva firmy a zbrojaře Pavla Musely Karla. Jedna žena byla lehce zraněna.

4. listopadu 2013 – Dva lidé zemřeli a jeden byl těžce zraněn při střelbě v Raškovicích na Frýdecko-Místecku. Oběťmi byla studentka a její dědeček, zraněna byla dívčina babička, motivem činu byla neopětovaná láska. Za dvojnásobnou vraždu byl odsouzen učitel angličtiny Ondřej Dlouhý, v listopadu 2014 ho soud poslal na 27 let vězení.

24. února 2015 – V restauraci Družba v Uherském Brodě zastřelil dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář sedm mužů a jednu ženu a nakonec i sebe. Třiašedesátiletého pachatele nejtragičtějšího neštěstí svého druhu v ČR sousedé po činu popisovali jako člověka trpícího duševními problémy.

10. prosince 2019 – Ve Fakultní nemocnici v Ostravě se střílelo v jedné z nemocničních ambulancí. Podle policie má střelba čtyři oběti, podle krajského hejtmana Iva Vondráka (ANO) je mrtvých šest.