Po testech na covid ve FN Královské Vinohrady se jen zaprášilo. Termíny jsou plné

File written by Adobe Photoshop? 5.0

V pátek 11.12. v 15 hodin se na webových stránkách FN Královské Vinohrady otevřela možnost registrace na testování covid-19 antigenními testy. Po pomalejším náběhu s testováním pedagogů od 4.12., kdy některé dny nebyly vůbec obsazeny je situace s testováním pro širokou veřejnost zcela odlišná.

„Očekávali jsme, že se rychle naplní 23. prosinec, jak se také stalo za necelé 3 hodiny, ale překvapilo nás, že dnes ráno byly všechny termíny zaplněny včetně prvního týdne v lednu 2021,“ řekl prof. Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Tato nemocnice proto dnes v 8 hodin ráno zdvojnásobila odběrovou dobu, takže denně nabídne vyšetření 92 pacientům, ale přesto již za další 3 hodiny byla kapacita vyčerpána na celý měsíc dopředu s 1500 objednávkami. Přijít na test těsně před Vánoci a vědět tak, že nenakazíme své blízké u štědrovečerní večeře, je pochopitelné, ale o motivaci objednat se dnes na vyšetření na 12. ledna, tedy za měsíc, lze jen spekulovat.

Antigenní test se provádí podobně jako PCR test výtěrem z nosohltanu. Výsledek se vyšetřený dozví do 20 minut přímo v odběrovém místě. V případě pozitivity testu se provádí potvrzení diagnózy klasickým PCR testem.

Nemocnice v souladu se stávajícími poznatky v tiskové zprávě informovala, že negativní výsledek testu nemusí znamenat stoprocentní jistotu, že dotyčná osoba v sobě virus nemá, pouze tato pravděpodobnost je při negativním testu nízká, a proto se klasický PCR test u asymptomatických osob s negativním antigenním testem neprovádí. Další limitací je skutečnost, že výsledek testu má omezenou časovou platnost – každý člověk se může virem infikovat kdykoliv po negativním testu. Prospěch z negativního testu má především okolí testovaného. Pro ochranu konkrétního člověka je proto nadále důležité dodržování všech preventivních opatření včetně nošení respirátorů nebo roušek. Je také důležité, aby respirátor či rouška zůstávaly správně nasazené i při slovním projevu. Větrání uzavřených prostor a dodržování sociální vzdálenosti 1,5-2 metry patří mezi další ochranné postupy.

vlb