Počet dárců orgánů vzrostl, nejvíce bylo vloni transplantací ledvin

Ředitel KST, Prof. MUDr. Miloš Adamec, CSc.

Podle údajů Koordinačního střediska transplantací vloni opět přibylo zemřelých dárců orgánů, bylo jich 288. Vzrostl i počet transplantací ledvin na 510. Jejich transplantace pomáhá i pacientům, kteří ještě nemuseli začít docházet na dialýzu, tedy pravidelné čištění krve nahrazující činnost ledvin. V Česku je jich asi desetina ze všech transplantací, v zahraničí až 30 procent.

„Pacienti se většinou k transplantaci ledviny dostanou až poté, co musí nastoupit na dialýzu,“ uvedl ředitel KST Miloš Adamec. Pokud nový orgán dostanou dříve, mají lepší dlouhodobé výsledky a mohou třeba i dříve nastoupit zpět do práce.

Lékaři se přesto snaží k transplantaci doporučit také co nejvíce pacientů, kteří dialýzu potřebují, protože operace je zbaví nutnosti třikrát týdně chodit na několik hodin do dialyzačního střediska.

Do dialyzačních středisek v Česku chodí na čištění krve přístrojem asi 7000 lidí. Pacienti se selháním ledvin často nemohou normálně pracovat a jsou v invalidním důchodu. Pociťují také bolesti zad nebo kloubů či deprese a úzkosti. Pacienti smějí vypít jen půl až tři čtvrtě litru tekutiny denně, trápí je proto i pocit žízně.

Loni se v Česku transplantovalo 865 orgánů, ledviny byly nejčastější. Dočkalo se jich 510 pacientů. Tuzemských transplantačních center je sedm, čtyři z nich operují jen ledviny. Vysokému počtu transplantací nahrává i to, že se mohou odebírat i žijícím dárcům. Od nich pochází asi deset procent ledvin.

„Po pěti letech funguje 90 procent u nás transplantovaných ledvin,“ řekl přednosta Transplantačního centra Fakultní nemocnice Plzeň, kterého za přínos oboru KST ocenilo.

Kvůli nutnosti shody příjemce s dárcem v co nejvíce možných faktorech organizuje středisko párové i řetězové výměny, v nichž se najdou například příbuzní obou či více dárců, kteří jsou vhodní. KST spolupracuje také se zahraničím, ledviny cestují například z a do Rakouska či Izraele. „Doufám, že i další státy, například naši sousedé z V4, se brzy připojí,“ řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Do skupiny zemí V4 patří spolu s ČR Polsko, Maďarsko a Slovensko.

ČTK/JŠ