Počet výjezdů Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje se loni poprvé dostal nad 100.000, konkrétně jich bylo 103.798. Nejčastěji jezdily posádky jihomoravské záchranky k úrazům, ke kolapsům, dušnostem a bolestem na hrudi. Na webu záchranné služby to uvedla mluvčí Michaela Bothová. V roce 2017 jihomoravští záchranáři evidovali 98.386 výjezdů.
Podle mluvčí vysvětlením zvýšeného počtu výjezdů může být to, že zdravotnická záchranná služba ze zákona musí vyjíždět i ke 3. a 4. stupni naléhavosti, tedy i k případům, kdy nejde o přímé ohrožení zdraví či života. „Tyto případy by z velké části mohli pokrýt praktičtí lékaři, kteří však pacienty navštěvují doma čím dál tím méně. Ani doktoři lékařské služby první pomoci už k pacientům nevyjíždějí,“ uvedla mluvčí.
Svoji roli podle Bothové může v některých případech hrát také neinformovanost volajícího či jeho pohodlnost. Na výsledných číslech se také mohly podepsat i demografické změny a stále se zvyšující počty studujících a pracujících v Brně, kteří tam nemají svého praktického lékaře a v případě náhlého postižení zdraví volají linku 155.
„Nejčastěji jezdily posádky jihomoravské záchranky k úrazům, ke kolapsům, dušnostem, bolestem na hrudi, psychózám a dopravním nehodám. Téměř ve všech těchto kategoriích došlo k mírnému nebo dokonce výraznému nárůstu ve srovnání s předloňským rokem,“ uvedla mluvčí. Doplnila, že zhruba stejná čísla se drží u kategorií akutní infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.
Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje zajišťuje přednemocniční neodkladnou péči pro region s 1,2 milionem obyvatel. Člení se na sedm organizačních celků – územních oddělení a má 23 výjezdových základen, včetně letecké záchranné služby. Zaměstnává asi 620 lidí v pracovním poměru a dalších asi 120 externistů, především lékařů.
ČTK