Počty hospitalizovaných s covidem klesají, pražské nemocnice obnovují plánovanou péči

Nemocnice Na Bulovce, hlavní vstup do areálu, foto zdroj: Wikimedia Commons, Mohylek at Polish Wikipedia

Pražské nemocnice obnovují plánovanou péči, například Fakultní nemocnice na Bulovce zcela obnoví plánované chirurgické výkony od pondělí 26. dubna. Nemocnice to uvedla na twitteru. V dalších nemocnicích v hlavním městě neakutní zákroky už obnovili a zvyšují počty provedených operací.

Hospitalizovaných s covidem-19 je nyní v nemocnicích zhruba polovina s porovnáním s počátkem dubna, kdy nemocnice mohly začít neakutní zákroky znovu vykonávat.

Elektivní výkony byly odložené od loňského 30. prosince kvůli mimořádnému opatření ministerstva zdravotnictví. Zákroky lze opět vykonávat od středy 7. dubna.

„Nyní se neakutní operace provádí podle toho, jak to dovoluje provozní situace. Pořád totiž máme pacienty s covidem-19, z nichž mnozí jsou ve vážném stavu. Od 7. dubna ale provádíme na klinikách stovky výkonů,“ řekla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Marie Heřmánková. Dodala, že k běžným počtům operací by se ve VFN měli vrátit v květnu.

S operacemi, které nemocnice musela odložit, aby uvolnila lůžka pro pacienty s covidem, začali již dříve v dubnu ve Fakultní nemocnici v Motole a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, sdělily mluvčí Pavlína Danková a Tereza Romanová. V běžném provozu v Motole za týden provedou podle Dankové asi 600 operací za týden. Kvůli nařízení museli odložit zhruba 30 procent výkonů. Od začátku roku do 25. března tak lékaři v Motole operovali o 1819 případů méně než v témže období roku 2019, uvedla již dříve mluvčí.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) podle mluvčího Petra Sulka začali s neakutní péčí například v rámci revmatologie a rehabilitace. Mezi prvními se podle Sulka provádějí i malé chirurgické a urologické operace, tedy zákroky bez potřeby následné intenzivní péče. „Další uvolnění elektivní péče bude závislé na aktuální koronavirové situaci a počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů a těch, kteří budou potřebovat intenzivní péči,“ informoval mluvčí.

Operace se podle mluvčích plánují s ohledem na kapacity zařízení. Dnes je v Motole 66 hospitalizovaných s covidem-19, uvedla nemocnice na twitteru. Ve FTN se podle Sulka nyní starají o více než 90 pacientů s covidem-19, z nichž 15 je na JIP a ARO. Ve VFN je hospitalizováno asi 50 osob. Asi třetina z nich je podle Heřmánkové ve vážném stavu.

V Praze ve čtvrtek podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 216 potvrzených případů onemocnění covid-19, nejméně ve všední den od 7. září. Od začátku epidemie loni v březnu byla infekce novým typem koronaviru v Praze prokázána ve 180 423 případech. Zhruba 95 procent nakažených už se uzdravilo.

ČTK, vlb