Světová zdravotnická organizace ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Po celém světě se podle ní za 24 hodin infekce potvrdila u 230 370 lidí. Rekordní počty evidují také Spojené státy, kde v sobotu přibylo 66 528 nakažených. Desetitisíce nových nálezů na SARS-CoV-2 oznámila rovněž druhá nejhůře zasažená Brazílie. V některých evropských zemích se mírně zhoršuje epidemická situace – Maďarsko zpřísní kontroly na svých hranicích, Španělsko uvalí karanténu na asi 200 tisíc svých obyvatel.
Největší denní přírůstky evidují tři nejhůře zasažené země, tedy Spojené státy, Brazílie a Indie. Denní počty přitom rychle narůstají také v Jihoafrické republice.
USA překonaly svůj denní rekord nejméně třikrát. Situace se tam rychle zhoršuje zejména v jižních a západních státech. Prezident Donald Trump se poprvé od začátku pandemie objevil před novináři v roušce, ačkoliv její nošení dříve odmítal a utahoval si ze vzezření svého soupeře v nadcházejících prezidentských volbách Joea Bidena, když se v ochranné masce objevil koncem května. Americké zdravotnické úřady zahalování nosu a úst doporučují již několik měsíců.
Spojené státy evidují již bezmála 3,27 milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie, což je více než čtvrtina všech případů po celém světě. V souvislosti s covidem-19 tam zemřelo celkem 134 898 lidí.
Druhá nejhůře zasažená světová země Brazílie v sobotu zaznamenala přes 39 tisíc nově infikovaných a dalších 1071 úmrtí. Nakažený prezident Jair Bolsonaro, který rizika plynoucí z covidu-19 dlouho zlehčoval, se podle svědectví jednoho ze zákonodárců stále těší dobrému zdraví a pracuje ze své rezidence.
V oblasti kolem města Lérida v Katalánsku, jež leží asi 100 kilometrů od pobřeží, zavedou místní úřady od dnešní půlnoci novou karanténu pro místních asi 200 tisíc obyvatel. Jedná se o první podobný návrat k ochranným opatřením od doby, co vláda restrikce koncem června zrušila. V zemi je nyní několik desítek lokálních ohnisek nákazy.
Jihoafrická republika také obnovila zákaz prodeje alkoholu, aby snížila počet lidí, kteří přichází do nemocnic po otravě alkoholem či se zraněními způsobenými v opilosti. Od opatření si slibuje uvolnění lůžek pro pacienty s covidem-19. Vláda rovněž opět zavedla noční zákaz vycházení a přikázala nošení roušek na veřejnosti. JAR hlásí již několik dní za sebou denní nárůsty infikovaných vyšší než 10 tisíc a celkově eviduje 40 procent všech prokázaných případů koronaviru v Africe.
Maďarsko vyžaduje, aby lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému automaticky nastoupili do dvoutýdenní karantény. Cizinci z „červených“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec. Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí. Mapu však hodlají tamní úřady často upravovat podle vývoje v jednotlivých státech. Zhruba desetimilionové Maďarsko evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí.
Rakouský ministr Sebastian Kurz v uveřejněném rozhovoru řekl, že chce uzpůsobit chystaný unijní fond obnovy tak, aby větší podíl pomoci dostali nejchudší členové EU. Podle Kurze by peníze z fondu měly být přidělovány více podle dopadu pandemie na hospodářský výkon zemí. Rakousko patří ve vztahu vůči balíku obnovy, který má pomoci překonat důsledky koronavirové krize, spolu s Nizozemskem, Dánskem a Švédskem k zemím takzvané úsporné čtyřky.
ČTK