Počty nakažených ve světě rostou, bylo jich už přes 230 tisíc za den

Světová zdravotnická organizace ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených koronavirem od začátku pandemie. Po celém světě se podle ní za 24 hodin infekce potvrdila u 230 370 lidí. Rekordní počty evidují také Spojené státy, kde v sobotu přibylo 66 528 nakažených. Desetitisíce nových nálezů na SARS-CoV-2 oznámila rovněž druhá nejhůře zasažená Brazílie. V některých evropských zemích se mírně zhoršuje epidemická situace – Maďarsko zpřísní kontroly na svých hranicích, Španělsko uvalí karanténu na asi 200 tisíc svých obyvatel.

Největší denní přírůstky evidují tři nejhůře zasažené země, tedy Spojené státy, Brazílie a Indie. Denní počty přitom rychle narůstají také v Jihoafrické republice.

USA překonaly svůj denní rekord nejméně třikrát. Situace se tam rychle zhoršuje zejména v jižních a západních státech. Prezident Donald Trump se poprvé od začátku pandemie objevil před novináři v roušce, ačkoliv její nošení dříve odmítal a utahoval si ze vzezření svého soupeře v nadcházejících prezidentských volbách Joea Bidena, když se v ochranné masce objevil koncem května. Americké zdravotnické úřady zahalování nosu a úst doporučují již několik měsíců.

Spojené státy evidují již bezmála 3,27 milionu pozitivních testů na koronavirus od začátku pandemie, což je více než čtvrtina všech případů po celém světě. V souvislosti s covidem-19 tam zemřelo celkem 134 898 lidí.

Druhá nejhůře zasažená světová země Brazílie v sobotu zaznamenala přes 39 tisíc nově infikovaných a dalších 1071 úmrtí. Nakažený prezident Jair Bolsonaro, který rizika plynoucí z covidu-19 dlouho zlehčoval, se podle svědectví jednoho ze zákonodárců stále těší dobrému zdraví a pracuje ze své rezidence.

V oblasti kolem města Lérida v Katalánsku, jež leží asi 100 kilometrů od pobřeží, zavedou místní úřady od dnešní půlnoci novou karanténu pro místních asi 200 tisíc obyvatel. Jedná se o první podobný návrat k ochranným opatřením od doby, co vláda restrikce koncem června zrušila. V zemi je nyní několik desítek lokálních ohnisek nákazy.

Jihoafrická republika také obnovila zákaz prodeje alkoholu, aby snížila počet lidí, kteří přichází do nemocnic po otravě alkoholem či se zraněními způsobenými v opilosti. Od opatření si slibuje uvolnění lůžek pro pacienty s covidem-19. Vláda rovněž opět zavedla noční zákaz vycházení a přikázala nošení roušek na veřejnosti. JAR hlásí již několik dní za sebou denní nárůsty infikovaných vyšší než 10 tisíc a celkově eviduje 40 procent všech prokázaných případů koronaviru v Africe.

Maďarsko vyžaduje, aby lidé cestující ze zemí označených žlutě podle maďarského semaforového systému automaticky nastoupili do dvoutýdenní karantény. Cizinci z „červených“ zemí nebudou do země vpuštěni vůbec. Čechů by se nové zpřísnění týkat nemělo, Česká republika je v očích maďarské vlády nadále „zelenou“, tedy bezpečnou zemí. Mapu však hodlají tamní úřady často upravovat podle vývoje v jednotlivých státech. Zhruba desetimilionové Maďarsko evidovalo 4234 případů covidu-19 a 595 souvisejících úmrtí.

Rakouský ministr Sebastian Kurz v uveřejněném rozhovoru řekl, že chce uzpůsobit chystaný unijní fond obnovy tak, aby větší podíl pomoci dostali nejchudší členové EU. Podle Kurze by peníze z fondu měly být přidělovány více podle dopadu pandemie na hospodářský výkon zemí. Rakousko patří ve vztahu vůči balíku obnovy, který má pomoci překonat důsledky koronavirové krize, spolu s Nizozemskem, Dánskem a Švédskem k zemím takzvané úsporné čtyřky.

ČTK