Počty zdravotníků s covid-19 rychle rostou, nahradit je mají medici

Počet zdravotníků nakažených koronavirem se za týden zdvojnásobil. Nemocnice přitom čeká nápor pacientů s covid-19. Podle statistik mělo nákazu 978 lékařů, zdravotních sester pak 1 862. Za jediný pracovní týden se nakazilo 565 zdravotníků. Stavy zdravotnického personálu dále snižují i domácí karantény. Personální stav nemocnic mají vylepšit studenti medicíny.

Zdravotníků pozitivně testovaných na covid-19 bylo podle dat zveřejněných Českou lékařskou komorou k 10. říjnu celkem 4432.

Podle statistických údajů bylo nakažených 978 lékařů, 1862 zdravotních sester, 1 592 ostatních zdravotníků. Celkem se jich od začátku epidemie nakazilo přes 7000.

„V současnosti je matematická jistota, že se v nejbližších dnech bude situace dále zhoršovat. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví pod náporem pacientů s covid-19 nezkolabovalo,“ uvedl prezident ČLK Milan Kubek.

Podle Kubka je většina případů naštěstí s lehkým průběhem nemoci. V první vlně epidemie přitom tvořili zdravotníci 11 procent všech nakažených.

„To dokazuje, jak moc je naše práce nebezpečná. V létě, kdy na základě výzvy lékařské komory většina lékařů požadovala po pacientech, aby chodili do zdravotnických zařízeních pouze s nasazenými rouškami, se nám podíl nakažených zdravotníků podařilo snížit pod 5 %, tedy na úroveň odpovídající našemu počtu. I v současnosti počty nakažených zdravotníků do značné míry kopírují rostoucí počet nemocných,“ uvedl prezident Kubek v rozhovoru.

Varoval také před uzavřením prvního stupně základních škol.

„Epidemie, která zaplní nemocnice a zároveň vyřadí část zdravotníků ze služby kvůli nemoci, situaci samozřejmě ještě zhorší. Další pohromou pro zdravotnictví by pak bylo uzavření prvního stupně základních škol. Stovky lékařek a tisíce zdravotních sester by totiž nemohly kvůli hlídání dětí chodit do práce,“ uvedl Kubek.

Na to Vláda ČR vyhlásila distanční výuku i na prvním stupni základních škol od 14. října do 1. listopadu.

S problémem měla pomoci asociace krajů. Ta po jednání s premiérem Andrejem Babišem informovala, že hejtmani by v případě uzavření prvního stupně škol museli formou nařízení podobně jako na jaře vyčlenit školská zařízení pro děti zaměstnanců nemocnic, Integrovaného záchranného systému, pracovníků sociálních služeb a kritické infrastruktury. Pedagogičtí pracovníci by se ve školách starali o děti od tří do deseti let.

„Dohodli jsme se, že kraje do úterý zašlou Ústřednímu krizovému štábu i ministerstvu školství přehled vytipovaných škol a školských zařízení,“ uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD) pověřený vedením asociace.

Ministerstvo školství jej ale v úterý nemělo k dispozici. Situaci tak řešily jednotlivé kraje a nemocnice.

Nedostatek zdravotnického personálu už problém je, upozorňují nemocnice.

Fakultní nemocnice Brno má v karanténě 344 lidí. Někteří mají pozitivní test na covid-19 a někteří mají pozitivní případy v rodině.

„Začíná proto chybět personál,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. I proto podle ní nemocnice omezila plánované operace a z 25 sálů se operuje jen na 13. „Můžeme říct, že všude začíná chybět personál. V nemocnici jsou na sebe navíc všechny profese navázané. Proto jsme museli omezit provoz na operačních sálech,“ uvedla Plachá.

Dalším důvodem k omezení plánovaných zákroků je, že nemocnice chce mít volná lůžka pro pacienty s koronavirem.

Svatoanenská nemocnice má 59 nakažených pracovníků.  „Z toho je 11 lékařů, 42 nelékařských pracovníků a šest fyzioterapeutů,“ řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Nemocnice omezila plánované operace. Ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák už dříve uvedl, že pokud by situace trvala, musela by kvůli nedostatku sester některá oddělení zavřít.

Zprávy o nedostatků personálu zaznívají i z dalších nemocnic.

Pomohou medici

V nemocnicích by mělo podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři.

„Zaktivovali jsme naše mediky a studenty zdravotnického profilu,“ řekl ministr Prymula po zasedání vlády, které rozhodlo o dalším zostření proti šíření epidemie. Uvedl, že pracovat budou napříč zdravotnictvím medikové čtvrtého a pátého ročníku, protože šestý ročník už se zapojil do boje s epidemií na jaře a nyní se končící studenti musí soustředit na závěr studia.

Kromě studentů medicíny budou moct být nasazeny absolventské ročníky dalších oborů, budoucí zubaři, lékárníci či studenti ošetřovatelství a celá řady dalších zdravotnických profesí, uvedl ministr. Od práce studentů si slibuje, že dokážou pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i uzavřením prvních stupňů škol.

S přispěním ČTK