Podání druhé dávku vakcíny lze oddálit, uvádí Světová zdravotnická organizace

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace

Druhou dávku vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinuly společnosti Pfizer a BioNTech, lze podat za „výjimečných okolností“ i o několik týdnů později, než se doporučuje. 

Uvedli to odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO). Řada států v posledních dnech vzhledem k nedostatku vakcíny uvažuje o odložení druhé dávky, aby se dalo první dávkou rychleji naočkovat více lidí.

Předseda komise odborníků WHO Alejandro Cravioto uvedl, že doporučuje podání dvou dávek vakcíny Pfizer/BioNTech v rozmezí 21 až 28 dní. Připustil ale, že je možné druhou dávku „za výjimečných okolností“ podat o několik týdnů později. Takovou okolností mohou podle něj být i současné problémy se zásobováním vakcínou.

Šéf BioNTechu Ugur Şahin podle agentury DPA řekl, že „do léta“ dokáže dát jeho firma k dispozici dostatek vakcíny, aby ji mohl dostat každý, kdo o ni bude mít zájem.

Předseda odborné komise WHO Cravioto také uvedl, že stále není k dispozici dost informací, aby mohla komise vydat doporučení k očkování těhotných a kojících žen.

ČTK