Podle ministra Vojtěcha se prý v ČR podařilo zastavit nekontrolované šíření covid-19

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, reprofoto ČT24

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10 600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14 200 nemocných. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je mezi nakaženými 24 procent seniorů a podíl výrazně neroste.

„ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět,“ řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý minulý týden řekl, že problémy by mohly nastat na hranici kolem 45 000 nakažených.

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna. „Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně,“ řekl Dušek. Toto číslo a odhad počtu nakažených v populaci se promítá do všech odhadů budoucího počtu nakažených. Zatím ÚZIS počítá s deseti procenty, přesnější číslo bude po otestování reprezentativního vzorku populace, podle Duška na konci dubna.

Seniorů je podle dat ÚZIS mezi nakaženými asi 24 procent a jejich podíl výrazně neroste, lidí nad 75 let necelých sedm procent. Většina zemřelých je podle Duška ve věku nad 80 let.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14 200.

V Česku dosud v nemocnicích zemřelo 91 lidí nakažených koronavirem. Naopak 181 pacientů se z nemoci covid-19 podle ministerstva zdravotnictví vyléčilo. Podle údajů na resortním webu bylo v Česku k dnešnímu ránu 5033 nakažených. Laboratoře udělaly zatím 98 681 testů.

ČTK, jš