Podle průzkumu fungují termokamery spolehlivě pouze uvnitř

Termokamery, které některé nemocnice nebo další instituce instalovaly na měření teploty k odhalení nákazy covidem-19, fungují podle průzkumu největší české bezpečnostní agentury Securitas ČR spolehlivě pouze uvnitř. Ceny se mohou lišit i desetinásobně, uvedla společnost. Z počátku epidemie byla právě horečka jedním z hlavních faktorů, podle kterých lékaři usuzovali, že by člověk mohl být nakažený novým typem koronaviru. Dalšími příznaky je suchý kašel nebo dušnost, někteří lidé ale nemoc prožijí i bez nich.

„Od začátku pandemie sledujeme pokles poptávky našich klientů po běžných zabezpečovacích systémech, až na jednu výjimku, kterou jsou kamery na měření teploty,“ uvedl technický ředitel společnosti Jan Huml. Trend je podle něj celosvětový.

Společnost testovala více než deset různých technických řešení měření teploty pomocí termokamery na českém trhu v ceně od 42 do 642 tisíc korun. „Rozhodně bych nedoporučil instalaci drahé technologie, pokud nemáte plán, jak ji chcete používat po skončení pandemie,“ doplnil Huml.

Typickým místem, kde instituce termokamery kvůli pandemii používají, jsou recepce a vnitřní vchody. „Přesnost těch nejvyspělejších kamer se vyrovná běžným bezkontaktním domácím teploměrům, oproti nim se však několikanásobně zvyšuje rychlost měření a odbavení vstupujících do budovy,“ napsala firma.

Nelze jimi ale spolehlivě měřit davy lidí na ulicích, v dopravních prostředcích nebo před vchodem. Tam výsledky ovlivňují sluneční svit či vítr. Přesnost kamery je daná podle firmy hlavně způsobem kalibrace termálního senzoru, jeho rozlišením, počtem měřených osob v obraze nebo nasazením druhé kamery snímající obličej. Důležité je podle společnosti myslet také na ochranu osobních dat, ideálně by kamery měly jen upozorňovat, nikoliv nahrávat. Termokamery pro nemocnice pořídilo i ministerstvo zdravotnictví. Sklidilo kritiku, že šlo o čínské výrobky, když existují i čeští dodavatelé. Pět stovek termokamer resortu dodala firma ze Švýcarska. Hodnotu zakázky ministerstvo nezveřejnilo, záloha byla podle seznamu faktur ministerstva vyplacených v dubnu 25,8 milionu korun. Inkasovala je firma Avestech ze švýcarského Lucernu. Český dodavatel Workwell dostal podle dokumentu zálohu 3,8 milionu Kč.

ČTK