Podle statistik se velikonoce neprojevily v šíření nákazy covid-19

koronavirus, Ilustrační fotografie, pixabay

V Česku stoupl počet lidí s prokázaným onemocněním covid-19 na 7188. Z nemoci, kterou koronavirus způsobuje, se vyléčilo 2186 lidí a zemřelo 213 pacientů. Počet nových potvrzených případů nákazy za jeden den od pondělí klesá. Ve středu přibylo 99 nakažených, v úterý 133 a v pondělí 154. Podle statistiky se tak dál potvrzuje, že Velikonoce se na výskytu covid-19 negativně neprojevily. Na možné projevy svátků v počtu případů nákazy epidemiologové čekali, protože během Velikonoc lidé polevili v dodržování omezení zavedených vládou, jako je nošení roušek.

Vláda na základě epidemiologického vývoje ve čtvrtek uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Dneškem také končí zákaz volného pohybu osob, který v Česku kvůli epidemii nového koronaviru platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou ode dneška pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou, jako dosud. Možné je také cestovat do zahraničí, včetně dovolených. Při návratu do Česka se ale lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.

Aktuálně nemocných je v zemi 4789 lidí. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je 395, z toho 76 pacientů bylo v nemocnici v těžkém stavu nebo vyžadovalo intenzivní péči. Nová čísla za čtvrtek zveřejnilo ministerstvo dnes ráno, stejně jako počet testovaných. Celkově bylo ke čtvrtečnímu ránu provedeno 203 622 testů včetně opakovaných u stejného člověka.

Onemocnění covid-19 bylo v Česku poprvé zaznamenáno 1. března. První úmrtí s nemocí je z 22. března. Ve čtvrtek začalo testování vzorku populace na protilátky proti koronaviru, výsledky by měly naznačit, jak by se nemoc covid-19 mohla v zemi dál šířit.

ČTK, jš