Podle vedoucího inspekce práce budou kontroloři zaměřeni na incidenty v práci, které nebyly nahlášeny, včetně pracovních úrazů a úmrtí

pixabay.com

Generální inspektor Martin Melecký oznámil, že inspekce práce zaměří svou pozornost letos na nehlášené pracovní úrazy a úmrtí. Na dnešní tiskové konferenci sdělil, že v jednom z regionů inspekce zjistila, že 17 procent pracovních úmrtí nebylo nahlášeno. Tyto informace získali z médií nebo od policie. Celkový počet smrtelných pracovních úrazů klesá, ale inspekce se letos soustředí i na tzv. zastřené zaměstnávání.

Podle Meleckého je povinností zaměstnavatelů nahlásit úrazy. Důvodem, proč některé případy nejsou nahlášeny, může být nelegální zaměstnávání nebo práce na tzv. švarcsystém. Inspekce chce sledovat nehlášené případy úrazů a spolupracovat s policií. Loni inspekce zaznamenala 35 706 úrazů v práci, z nichž 753 bylo závažných a 75 smrtelných. Melecký také upozornil na tzv. zastřené zaměstnávání, což je práce přes neoficiální pracovní agentury, a uvedl, že inspekce udělila pokuty za celkem 116,87 milionu korun.