Pokud Litoměřice nenajdou partnera pro nemocnici, omezí péči

Dětskou pohotovost zajistí Nemocnice Litoměřice

V litoměřické nemocnici hrozí omezování zdravotní péče, pokud se městu nepodaří najít strategického partnera. Chce proto ve veřejné soutěži nabídnout k prodeji 100 procent akcií společnosti Nemocnice Litoměřice a ve svém majetku si nechat pouze nemovitosti. V červnu chtějí radní zastupitelům předložit zastupitelům záměr prodeje akcií. Dnes to na tiskové konferenci řekl místostarosta Litoměřic a poslanec Karel Krejza (ODS). Město už podle vedení radnice nemocnici nemůže dotovat.

Se záměrem města prodat akcie nesouhlasí zaměstnanci ani někteří obyvatelé Litoměřic a okolních obcí. Podepisují petice a připravují na 1. máje pochod za nemocnici. Obávají se toho, že nový vlastník zruší některá prodělečná oddělení, jako je dětské, porodnice, ortopedie, traumatologie nebo internu. „Nebudeme chtít partnera, který bude snižovat rozsah zdravotní péče,“ řekl ředitel nemocnice a litoměřický radní Radek Lončák.

Zaměstnanci nemocnice v úterý uvedli, že nemocnice díky dobrému hospodaření dotace od města nepotřebuje. Vedení města to ale dnes odmítlo. „Nemocnice dotace od města potřebuje, ačkoli hospodaří velmi dobře,“ uvedl Krejza. Podle místostarosty Václava Červína (Sport a Zdraví Litoměřice) je problém v tom, že městu pak chybí peníze na další projekty. Ročně pošle nemocnici třetinu ze svých celkových volných prostředků, které činí 50 milionů. Rozpočet města je podle starosty Ladislava Chlupáče (ODS) 550 milionů korun ročně, rozpočet nemocnice 800 milionů korun.

Město chce nemocnici nabídnout ve veřejné soutěži. Kritériem hodnocení bude podle Krejzy z 80 procent nabídnutá cena a z 20 procent rozvoj nemocnice. „Chtěli bychom nemocnici prodat za vyšší cenu ze dvou zpracovávaných znaleckých posudků,“ řekl Krejza. Zájemce o koupi se ale bude muset vypořádat i s rizikem, že bude muset vracet dotace na vybavení nemocnice čerpané z evropských fondů IROP. Podle Lončáka jde o 24 milionů korun, které nemocnice už čerpala. Nyní má čerpat dalších 84 milionů korun na přístrojové vybavení následné péče.