Pokuta 80 tisíc pro FN Olomouc platí, rozhodl soud

Krajský soud v Brně zamítl žalobu Fakultní nemocnice Olomouc, kterou se bránila pokutě 80.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nemocnice dostala pokutu za dvě výběrová řízení z roku 2009. Týkala se systému navigované bronchoskopie v hodnotě 2,000.000 korun a multifunkčního systému operačních sálů pro endoskopické operování za téměř 7,000.000 korun.

V prvním případě nemocnice postupovala bez otevřeného tendru a uzavřela smlouvu rovnou se společností Medinet. Od firmy dostala za dva miliony korun systém navigované bronchoskopie pro vedení endoskopických nástrojů k předem stanoveným cílům v dýchacích cestách pacientů.

V druhém tendru měla nemocnice podle ÚOHS vyloučit společnost Timed, která jako zahraniční dodavatel nesplnila kvalifikaci v požadovaném rozsahu. Tato chyba mohla dle úřadu podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Timed byl jedinou firmou, která doručila nabídku a nemocnice s ní uzavřela smlouvu v ceně sedm milionů korun.

Úřad v první instanci rozhodl v roce 2014, o rok později rozhodnutí potvrdil i předseda úřadu Petr Rafaj. Pokutu už musela nemocnice zaplatit, žaloba na ni neměla odkladný účinek. Proti rozhodnutí brněnského krajského soudu se může nemocnice bránit podáním kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu.

ČTK